Cannes ponownie wyróżniło Pawła Pawlikowskiego

0
THE OSCARS(r) - THEATRE - The 87th Oscars, held on Sunday, February 22, 2015, at the Dolby Theatre(r) at Hollywood & Highland Center(r), are televised live on the ABC Television Network at 7 p.m., ET/4 p.m., PT. (Craig Sjodin/ABC via Getty Images) PAWEL PAWLIKOWSKI (CC BY-ND 2.0)

Reżyser “Zimnej wojny” Paweł Pawlikowski, został w wyjątkowy sposób wyróżniony przez światową branżę filmową. Polak zasiądzie w jury międzynarodowego festiwalu filmowego.

Paweł Pawlikowski to nie tylko najpopularniejszy obecnie polski reżyser, ale też jeden z najbardziej docenianych twórców filmowych na świecie – za film “Ida” otrzymała statuetkę Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Co prawda “Zimnej wojnie” nie udało się powtórzyć sukcesu poprzedniego dzieła Pawlikowskiego, ale to film został obsypany innymi nagrodami i wzbudził podziw filmowego świata. Pawlikowski został również, jako pierwszy Polak, Złotą Palmę w Cannes za najlepszą reżyserię. W tym roku ponownie zobaczymy go na festiwalu, jednak w zupełnie innej roli.

72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 14-25 maja 2019 roku. Organizatorzy prestiżowej imprezy opublikowali skład jury, które będzie decydowało o przyznaniu nagród w poszczególnych kategoriach. Za wielki sukces należy uznać, że w gronie jurorów zasiądzie Paweł Pawlikowski. Polak znalazł się tym samym w gronie największych europejskich gwiazd.

Poza Pawlikowskim w jury festiwalu w Cannes znaleźli się: Yorgos Lanthimos (reżyser “Faworyty”), gwiazda “Na pokusznie” Elle Fanning, laureatka Afrykańskiej Nagrody Filmowej Maimouna N’Diaye oraz dwie znane reżyserki. Kelly Reichardt ma na swoim koncie “Night Moves”, a Alice Rohrwacher otrzymała w Cannes nagrodę za scenariusz do “Szczęśliwego Lazzara”.

Źródło: radiozet.pl