Mandat za płatność telefonem w drive-thru

0
drive thru by frankieleon (CC BY 2.0)

Media z Wielkiej Brytanii zwróciły uwagę na to iż kodeks drogowy nie jest aktualizowany i „nie nadąża” za nowo wprowadzonymi technologiami. Okazuje się że za zapłacenie telefonem podczas korzystania z drive-thru grozi 6 punktów karnych oraz £200 mandatu. W myśl obowiązującego prawa, kierowcy nie mogą używać telefonu uczestnicząc w ruchu drogowym.

Serwisy informacyjne w Wielkiej Brytanii ostrzegają zwłaszcza początkujących posiadaczy prawa jazdy, aby uważali podczas płatności telefonami na drodze. Świeżo upieczeni kierowcy, gdyby zostali ukarani, otrzymaliby automatyczny zakaz prowadzenia pojazdów.

Osoby, które posiadają prawo jazdy krócej niż 2 lata, nie mają również szansy na samo wydanie ostrzeżenia, które przysługuje bardziej doświadczonym kierowcom. Co więcej, w przypadku odmowy zapłacenia £200 mandatu sprawa automatycznie trafi do sądu, który może go podnieść do £1000.

Brytyjczycy w mediach społecznościowych dali wyraz swojej frustracji, wzywając odpowiednie organy do aktualizacji kodeksu drogowego.

Wielu użytkowników Twittera podawało przy tym nieprawdziwą informację, jakoby tereny wokół fast-food’ów nie podlegały pod przepisy drogowe. Zapytany o to zagadnienie rzecznik Greater Manchester Police przekazał, że jest inaczej. “Możesz zapłacić telefonem, jeśli twój silnik jest wyłączony, zaciągnąłeś hamulec ręczny i nie trzymasz rąk na kierownicy. W każdym innym przypadku łamiesz przepisy” – poinformował.

To nie jedyny problem, z jakim w ostatnim czasie zmagają się kierowcy na Wyspach. Jakiś czas temu poinformowano, że palenie e-papierosów w trakcie jazdy jest surowo zakazane i grozi mandatem £2 500 oraz odebraniem nawet 9 punktów karnych.

Źródło: londynek.net