Polish Heritage Days: 150 polskich wydarzeń w ponad 50 brytyjskich miastach

0
Polish Heritage Day

Ambasador RP zaprezentował wirtualną mapę wydarzeń w ramach Polish Heritage Days, który wystartuje już za 2 dni. Z tej okazji Ambasador RP w Londynie – Arkady Rzegocki – opublikował list skierowany do wszystkich, którzy chcą wziąć udział w tegorocznych obchodach.

“Po ogromnym sukcesie zeszłorocznego Polish Heritage Days (Dni Polskiego Dziedzictwa), na które złożyło się ponad 80 przedsięwzięć i w którym wzięło udział ponad 40 tysięcy osób, ogłoszona została trzecia edycja inicjatywy. W tym roku odbędzie się blisko 150 zdeklarowanych wydarzeń w ponad 50 brytyjskich miastach. Motywem przewodnim tegorocznego Polish Heritage Days będzie 250. rocznica oficjalnego ustanowienia polsko-brytyjskich stosunków dyplomatycznych oraz stulecie odnowy polsko-brytyjskich stosunków dwustronnych. Rok 2019 jest także rokiem szczególnie wyjątkowym, gdyż w tym roku obchodzimy 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej” – przekazał polski ambasador na wstępie.

“Polish Heritage Days to cykl imprez odbywających się w maju na terenie całej Wielkiej Brytanii. Wydarzenie tradycyjnie rozpoczyna się w weekend tuż po polskim Święcie Narodowym Trzeciego Maja obchodzonym w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja (w 1791 roku Polska ogłosiła swoją pierwszą skodyfikowaną konstytucję, jako pierwszy kraj w Europie, a drugi na świecie po Stanach Zjednoczonych). Konstytucja stała się symbolem wolności i równości. Polish Heritage Days jest także okazją do świętowania dnia 2. maja, który obchodzony jest jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz Dzień Flagi RP” – dodał.

Jak zauważył ambasador, “głównym celem inicjatywy Polish Heritage Days jest podkreślenie roli strategicznego partnerstwa oraz wieloletniej przyjaźni między Wielką Brytanią i Polską”.

“Jest też wspaniałą okazją do świętowania naszej wspólnej historii, kultury i więzi, które niezwykle mocno łączą oba kraje” -zauważył.

“W tym roku w ramach Polish Heritage Days odbędzie się blisko 150 wydarzeń. Miłośnicy historii będą mieli do wyboru m.in. wykład o najsłynniejszym polskim szpiegu Krystynie Skarbek, pokaz filmu Lady Sue Ryder of Warsaw, a także wystawę na temat polskich pilotów Dywizjonu 303. Dla fanów żeglarstwa główną atrakcją będą z pewnością regaty o Puchar Ambasadora oraz parada jachtów wokół Wyspy Wight. Kibice sportowi będą mogli wziąć udział w licznych meczach: siatkówki, piłki nożnej oraz rugby, a także w wyścigach gokartowych. Wielbiciele książek i sztuki będą mogli uczestniczyć w spotkaniach autorskich oraz licznych wystawach w galeriach i centrach kultury. Odbędą się również różnorodne koncerty – od muzyki poważnej do folku – oraz pokazy i konkursy taneczne. Nie zabraknie również festynów, pikników, degustacji polskich kulinariów, a także warsztatów z języka polskiego” – wylicza ambasador.

“Oficjalnym symbolem inicjatywy jest biało-czerwona szachownica lotnicza, która była symbolem używanym przez polskich pilotów walczących w Bitwie o Wielką Brytanię, a obecnie, dzięki działaniom promocyjnym Ambasady RP w Londynie, stała się znakiem rozpoznawczym Polaków w Wielkiej Brytanii” – przypomniał Arkady Rzegocki.

Ambasador zachęcił wszystkich, aby zapoznali się z wirtualną mapą wydarzeń, która pozwoli śledzić wszystkie odbywające się w okolicy wydarzenia. Aby być na bieżąco, warto obserwować również hasztagi #PLHeritageDays i #PolesinUK na Twitterze.

“Zapraszam także do włączenia się w informowanie o wydarzeniach Polish Heritage Days, chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Mam nadzieję, że razem z brytyjskimi przyjaciółmi i sąsiadami będziemy w serdecznej atmosferze wspólnie celebrować polskie dziedzictwo” – zakończył swój list do Polaków w Wielkiej Brytanii polski ambasador.

W Szkocji również nie zabraknie wydarzeń w ramach Polish Heritage Days. Warto się z nimi zapoznać.

Źródło: londynek.net