Rostowski kandyduje do Parlamentu Europejskiego z Londynu

0
Minister Jacek Rostowski by Platforma Obywatelska RP (CC BY-SA 2.0)

Był minister finansów Jacek Rostowski chce spróbować swoich sił w Parlamencie Europejskim. Wystartuje w majowych wyborach europarlamentarnych, a jego nazwisko znajdzie się na liście jednej z brytyjskich partii.

„Kandyduję do Parlamentu Europejskiego z Londynu z 2. miejsca na liście pro-Europejskiej i anty-brexitowskiej partii Change UK. Jeśli zostanę wybrany będę reprezentował wszystkich obywateli europejskich w Londynie, po pierwsze Brytyjczyków ale także Polaków, Francuzów Hiszpanów itd”. – napisał polityk na Twitterze.

Change UK – początkowo nazywana Grupą Niezależną – powstała w połowie lutego, gdy siedmioro deputowanych opozycyjnej Partii Pracy ogłosiło odejście z partii, oskarżając jej lidera Jeremy’ego Corbyna o brak jasnej polityki w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a także tolerowanie antysemityzmu i ataków na polityków, którzy publicznie sprzeciwiali się jego decyzjom.

Jak oceniali, Partia Pracy została “porwana przez maszynerię twardej lewicy” i stała się “instytucjonalnie antysemicka” za sprawą propalestyńskiej polityki Corbyna oraz radykalnych aktywistów, którzy dołączyli do ugrupowania od jego wybrania na stanowisko lidera w 2015 roku.

To największy rozłam wśród laburzystów od 1981 roku, kiedy czterech polityków partii odeszło z ugrupowania, tworząc nową Partię Socjaldemokratyczną, która później w 1988 roku połączyła się z Partią Liberalną, tworząc Liberalnych Demokratów.

W kolejnych tygodniach do ugrupowania dołączyła także trójka proeuropejskich posłanek rządzącej Partii Konserwatywnej.

Tymczasowa szefowa ugrupowania, była konserwatystka Heidi Allen deklarowała, że “te wybory to szansa na wysłanie wiadomości tak jasnej, jak to możliwe: domagamy się głosowania dla obywateli”. – Będziemy opowiadali się za pozostaniem w Unii Europejskiej – powiedziała.

Wśród kandydatów znalazła się też Rachel Johnson, siostra Borisa Johnsona, twardego brexitowca i członka Partii Konserwatywnej, a także były konserwatywny minister zdrowia Stephen Dorrell czy niegdysiejszy poseł Partii Pracy i działacz antybrexitowy Roger Casale.

Według najnowszych sondaży Change UK (The Independent Group) może liczyć na poparcie 9 proc. wyborców, plasując się na czwartym miejscu za dwoma głównymi ugrupowaniami – Partią Pracy i Partią Konserwatywną – oraz eurosceptyczną Partią Brexitu Nigela Farage’a. Pięć lat temu to ówczesne ugrupowanie tego polityka, UKIP, triumfowało w eurowyborach.

Źródło: pap.pl