Sztorm Hannah uderzy w Wyspy

0
Storm Surge Hurricane Violent Weather Storm by Wickedgood (CC0 1.0)

Meteorolodzy ostrzegają przed uderzeniem sztormu Hannah, który przyniesie ze sobą wiatr wiejący z prędkością do 130 km/h.

Sztormowa pogoda jako pierwsza uderzy w zachodnią Irlandię. Pomarańczowe ostrzeżenia pogodowe wydano dla hrabstw Clare, Kerry, Cork i Limerick. Meteorolodzy alarmują, że trudne warunki atmosferyczne mogą doprowadzić do poważnych zakłóceń w transporcie i przerw w dostawach energii elektrycznej.

Matthew Martin z irlandzkiej służby meteorologicznej Met Eireann, która nadała burzy imię Hannah, poinformował że wszystko zacznie się jutro około południa. Jednak ulewne deszcze i najsilniejsze podmuchy wiatru spodziewane są wieczorem.

Natomiast rzecznik Met Office, Grahame Madge dodał, że Hannah nie oszczędzi też zachodniej i południowej Walii: “Tam wiatr może uderzyć z siłą ok. 115 kilometrów na godzinę”.

“Dla reszty Wielkiej Brytanii, w tym części Szkocji i południowo-zachodniego wybrzeża, prognozujemy wiatr wiejący z prędkością 70-90 km/h. Wydaliśmy dla tych obszarów żółte ostrzeżenie pogodowe, które obowiązuje od dzisiaj od godz. 21:00 do godz. 15:00 w sobotę” – zaznacza ekspert.

Madge dodaje, że Met Office postanowiło nie nazywać burzy w Wielkiej Brytanii, ponieważ jej wpływ będzie mniej poważny niż w Irlandii.

Jak długo gwałtowna pogoda zostanie na Wyspach po tych rekordowo ciepłych świętach? Rzecznik Met Office uspokaja, że po niedzieli wszystko powinno wrócić do normy.

Źródło: londynek.net