W Edynburgu otwarto ścieżkę im. Generała Maczka

0
fot. Anna Pytlik

We wtorek 23 kwietnia miało miejsce bardzo ważne wydarzenie dotyczące osoby Generała Stanisława Maczka – inauguracja otwarcia ścieżki imienia tego zasłużonego Polaka, która mieści się w parku Meadows w Edynburgu. Ścieżka ta znajduje się niedaleko domu generała i wiedzie przez park, przez który jak to określiła wnuczka polskiego żołnierza „dziadek tędy maszerował, a nie chodził”.

Jest to kolejne miejsce upamiętniające osobę Generała Stanisława Maczka. Na dziedzińcu Urzędu Miasta w Edynburgu przy głównej ulicy miasta Royal Mile prowadzącej od Zamku Edynburskiego do Parlamentu Szkockiego stoi rzeźba z brązu, przestawiająca postać generała.

Te dwa miejsca na mapie Edynburga nie ukazałby się gdyby nie starania organizacji Maczek Trust oraz wsparcie Konsula Generalnego Ireneusza Truszkowskiego. Dzięki nim pamięć o Generale Maczku jest nadal żywa. Maczek Trust był również fundatorem sztandaru dla Akademii Języka Polskiego im. Gen. Maczka, która to uczestniczyła we wtorkowej uroczystości godnie trzymając sztandar z wizerunkiem generała.

Aleja imienia generała Maczka zaczyna się przy Meadows Croquet Pavilion.

fot. Anna Pytlik
fot. Anna Pytlik