Pożar katedry Notre Dame ugaszony

0
Notre Dame | Paris by alyssa BLACK (CC BY-SA 2.0)

W poniedziałek 15 kwietnia o godz. 18.50 wybuchł pożar katedry Notre Dame. Po długiej walce francuskich strażaków został on ugaszony we wtorek przed godziną 4 nad ranem – podał dziennik   “Le Figaro” powołując się na źródła w straży pożarnej.

Mimo że nie ma już śladu płomieni, strażacy są nadal w pogotowiu.

Wcześniej rzecznik straży pożarnej poinformował, że przed godz. 3 nad ranem we wtorek udało się powstrzymać rozprzestrzenianie ognia i “wziąć go pod kontrolę”.

Krótko przed godz. 20 (o 19:50) zawaliła się iglica. Dwie charakterystyczne wieże katedry i fasadę czołową udało się uratować.

Z pożarem walczyło ponad 400 strażaków, którzy wykorzystywali 18 kilkudziesięciometrowych węży gaśniczych i podnośniki.

Szef paryskich strażaków Jean-Claude Gallet powiedział: “można uznać, że główna struktura została uratowana i zachowana”. Dodał, że wygląda na to, iż uratowano obie potężne wieże fasady.

“Podobnie jak wszyscy moi rodacy dziś wieczorem jestem smutny, widząc, jak pali się część nas wszystkich” – napisał na Twitterze Emmanuel Macron prezydent Francji. Wcześniej odwołano zaplanowaną na wieczór emisję orędzia prezydenta do narodu, w którym miał się odnieść do wyników debaty obywatelskiej, zainicjowanej w reakcji na protest “żółtych kamizelek”.

Na miejsce tragedii przed północą przybył Emmanuel Macron, który po ugaszeniu pożaru, zapowiedział odbudowanie katedry.

W pożarze najpierw runęła iglica na skrzyżowaniu naw kościoła, a wkrótce potem cały dach katedry i wydawało się, że nie uda się powstrzymać ognia, z którym strażacy walczyli na zewnątrz i w środku katedry.

Według France 24 niemal wszystko, co było do uratowania, zostało wyniesione z płonącego kościoła. Rektor katedry wymienił najsłynniejsze przechowywane w Notre Dame relikwie: Koronę Cierniową Chrystusa – jedną z najważniejszych relikwii całego chrześcijaństwa, odnalezioną według legendy przez matkę cesarza Konstantyna, św. Helenę, i w V wieku czczoną w Jerozolimie. Korona do Francji trafiła w XIII wieku. Uratowano też tunikę św. Ludwika. Rzecznik katedry Andre Finot powiedział, że w ogniu stanęło całe drewniane wyposażenie i wnętrze katedry spłonęło. Usunięcie dużych obrazów okazało się niemożliwe.

W ostatnim czasie w katedrze Notre Dame rozpoczęły się prace remontowe. Renowacji podlegać miała między innymi iglica. Prace te wymagały ogromnego rusztowania, ponieważ konstrukcja wznosi się do 100 metrów wysokości. Strażacy podali, że pożar może mieć “potencjalnie związek” z pracami renowacyjnymi. Śledztwo w sprawie jego przyczyn wszczęła paryska prokuratura. Katedra Notre Dame to jeden z najbardziej znanych symboli francuskiej stolicy. Jej budowa trwała ponad 180 lat. Ukończoną w połowie XIV wieku gotycką świątynię każdego roku odwiedza około 14 milionów turystów. Słynna katedra podczas rewolucji francuskiej uległa zniszczeniom i splądrowaniu. W XIX wieku prace rekonstrukcyjne trwały 25 lat.

Źródło: pap.pl