Brytyjskie media z uznaniem o Wielkiej Mapie Szkocji

0
The Great Polish Map of Scotland

To fantastyczne miejsce, które po ośmiu latach gruntownej renowacji zostało uroczyście zaprezentowane szerokiej rzeszy ludzi, już w zeszłym roku zostało wychwalone przez Brytyjskie media. Chwalą one Wielką Polską Mapę Szkocji, która jest największą fizyczną i trójwymiarową tego typu budowlą na świecie.

Mapa została zbudowana przez polskiego weterana wojennego Jana Tomasika na terenie Barony Castle w Eddleston. Jest to unikalny trójwymiarowy model Szkocji stworzony w latach 70. XX wieku na zlecenie polskiego weterana wojennego.

Dziennik “The Daily Mail” przypomina, że Wielka Polska Mapa Szkocji, mierząca 40 na 50 metrów, powstała w latach 1975-1979 na zamówienie Jana Tomasika, byłego żołnierza 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka, jako gest wdzięczności za ciepłe przyjęcie Polaków przez Szkotów w trakcie drugiej wojny światowej i po niej.

Projekt mapy to dzieło kartografa z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie Kazimierza Trafasa.

“Tomasik stacjonował w Galashiels w regionie Scottish Borders i poślubił szkocką pielęgniarkę w 1942 roku” – przekazuje “The Daily Mail”.

“Polski weteran wojenny Jan Tomasik poświęcił pięć lat na zbudowanie konkretnego modelu mapy między 1974 a 1979 rokiem” – informuje z kolei www.eveningtimes.co.uk.

Brytyjskie media cytują jednego z inicjatorów odbudowy mapy – Keith Burnsa, który wyjaśnił, że kiedy odkrył instalację podczas spaceru w 1996 roku, mapa była prawie niewidoczna – zapomnieli o niej nawet lokalni mieszkańcy.

“Oczyściliśmy mapę z ziemi, korzeni i betonu. Założyliśmy fundację Mapa Scotland i zaczęliśmy zebrać fundusze na naprawę konstrukcji. To praca wielu wolontariuszy. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu” – podkreślił Burns.

Wielka Polska Mapa Szkocji może pochwalić się kartograficzną dokładnością w skali 1:10000. Odzwierciedlono nie tylko kontur terytorium, ale także wszystkie cechy charakterystyczne, np. szczyty i jeziora.

Szkocka agencja rządowa Historic Environment Scotland (HES) przygotowała cyfrową trójwymiarową wersję mapy, którą można oglądać online na stronie: sketchfab.com.

Więcej informacji na temat Mapy można znaleźć na stronie oraz facebooku.

Źródło: londynek.net