Wielka Brytania: robienie “zdjęć pod spódnicą” jest przestępstwem

0
Police by Dafne Cholet (CC BY 2.0)

Od wczoraj funkcjonuje nowe prawo, dotyczące tak zwanego “upskirting”, czyli wykonywanie zdjęć „pod spódnicą” bez zgody osoby fotografowanej. Jak informuje BBC takie zachowanie będzie traktowane jako przestępstwo kryminalne w Anglii i Walii.

Nowe prawo przewiduje karę pozbawienia wolności nawet do 2 lat dla osoby która zrobi zdjęcie lub nagra film pod czyimś ubraniem. Ustawa obejmuje m.in. sprawców, którzy zrobią zdjęcie “dla żartu” oraz natrętnych paparazzi.

O to, aby zaglądanie z aparatem pod spódnice kobiet bez ich zgody było przestępstwem, walczyła Gina Martin. 23-latka sama stała się ofiarą “upskirtingu”. W lipcu 2017 roku, podczas festiwalu British Summer Time w londyńskim Hyde Parku, stojący obok mężczyzna wsunął rękę pod jej ubranie i pstryknął zdjęcie.

Kobieta natychmiast zgłosiła sprawę na policję, a w odpowiedzi usłyszała, że służby “nic nie mogą z tym zrobić”, ponieważ nie ma odpowiedniego paragrafu do ścigania tego typu zachowań.

Podczas prac nad projektem nie obyło się bez skandali. W czerwcu 2018 roku jeden z konserwatywnych posłów, Christopher Chope, zablokował projekt w Izbie Gmin. Zachowanie polityka było szeroko komentowane na Wyspach, a jego parlamentarne biuro w proteście zostało “ozdobione” czterema parami majtek związanych różową wstążką.

Prawo zakazujące “upskirtingu” obowiązuje już w Szkocji.

Źródło: londynek.net