Rząd Wielkiej Brytanii przygotowuje się do wyborów do PE

0
European Union parliament election by Marco Verch (CC BY-SA 2.0)

Brytyjski rząd ustalił ewentualny termin wyborów do Parlamentu Europejskiego, które miałyby się odbyć 23 maja (czwartek). Dojdzie do nich pod warunkiem pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Jednocześnie podkreślono że, intencją władz jest wcześniejsze opuszczenie Wspólnoty.

Decyzja administracyjna w tej sprawie została potwierdzona w liście, przez szefa Cabinet Office i de facto wicepremier David Lidington, który podkreślił że “jeśli wyjdziemy z Unii Europejskiej przed wyborami, to obowiązek ich organizacji przestanie istnieć”, ale do tego czasu rząd będzie “realizował wymagania i obowiązki prawne”, wynikające z przygotowań na taką ewentualność.

Wyznaczenie terminu pozwala na rozszerzenie dotychczas prowadzonych przygotowań w razie konieczności organizacji wyborów, w tym m.in. potwierdzanie dostępności lokali wyborczych i przygotowania list kandydatów.

Krótko po rządowej deklaracji w tej sprawie do brytyjskich mediów wyciekł email, wysłany do grupy potencjalnych kandydatów rządzącej Partii Konserwatywnej, w którym napisano, że ugrupowanie “będzie brało udział w wyborach europejskich” i oficjalnie prosząc o przesyłanie swoich aplikacji o miejsce na listach wyborczych.

Wkrótce później, w oddzielnym mailu, przewodniczący ugrupowania Brandon Lewis precyzował jednak, że proces jest jedynie elementem przygotowań na wypadek konieczności przeprowadzenia głosowania, ale strategią rządu pozostaje opuszczenie Unii Europejskiej przed tym terminem i uniknięcie wyborów.

W odpowiedzi opozycyjna, pro-europejska partia Liberalnych Demokratów poinformowała, że także kończy proces wybierania ewentualnych kandydatów, zapowiadając, że ugrupowanie jest gotowe do dalszej walki o to, aby “nie tylko zatrzymać Wielką Brytanię w Unii Europejskiej, ale być liderem we Wspólnocie”.

„Wyobraźmy sobie tylko, co moglibyśmy osiągnąć, gdybyśmy zatrzymali brexit i to nie tylko za sprawą możliwości przekierowania pieniędzy, przeznaczonych na przygotowania do niego, na fundusze pozwalające na regenerację miasteczek, miast i społeczności, które tego potrzebują najbardziej” – tłumaczył rzecznik liberałów ds. brexitu, Tom Brake.

Media spekulowały wcześniej, że swoje przygotowania pod kątem ewentualnego wyboru europosłów do Parlamentu Europejskiego prowadzi także główna opozycyjna Partia Pracy. Część ugrupowań łączy je z pracami na kampanią przed zaplanowanymi na 2 maja wyborami samorządowymi.

Źródło: pap.pl