Sondaż: Brytyjczycy niezadowoleni z rządu

0
Theresa May by EU2017EE Estonian Presidency (CC BY 2.0)

Wielka Brytania potrzebuje “silnego lidera, który jest gotowy do złamania zasad”

Według najnowszego badania sondażowego Hansard Society ponad połowa badanych Brytyjczyków mówi o potrzebie “silnego lidera, który jest gotowy do złamania zasad”. Wynika to z poczucia baku wpływu na rzeczywistość i uważają, że parlament głównie utrudnia rozwiązywanie problemów związanych z brexitem.

Takie wnioski płyną z przeprowadzonego przez organizację – która do grona swoich sympatyków zaliczała m.in. byłych premierów Winstona Churchilla i Clementa Attlee – corocznego audytu brytyjskiego systemu politycznego w oparciu o badanie opinii publicznej na reprezentatywnej grupie 1198 osób.

“Opinia publiczna nie jest apatyczna wobec polityki, ale jest coraz bardziej niezadowolona z tego, jak działa nasz system rządzenia, do tego stopnia, że znaczne liczby (ankietowanych) są gotowe do rozważenia całkiem radykalnych rozwiązań, które zakwestionowałyby niektóre z podstawowych zasad naszej demokracji” – napisali w komentarzu dla dziennika “Times” autorzy raportu, Ruth Fox i Joel Blackwell.

Jak zaznaczyli, wyniki badania “nakreślają ostry obraz podejścia opinii publicznej do systemu rządów, polityków i partii”.

“Jeśli nic się nie zmieni i nie dojdzie do kompleksowej reformy kultury i praktyki polityki reprezentatywnej, może to złożyć się na toksyczny przepis dla przyszłości brytyjskiej polityki” – ostrzegli.

Aż 72 proc. badanych uważa, że system rządów wymaga “sporej” lub “bardzo poważnej” poprawy, a 50 proc. oceniło, że główne partie polityczne “nie są zainteresowane takimi ludźmi jak my”, a jednocześnie 75 proc. uważa, że ugrupowania są tak podzielone wewnętrznie, że nie są w stanie służyć interesowi narodowemu. Jednocześnie 66 proc. ankietowanych oceniło, że duże problemy, z którymi zmaga się kraj, nie mają jasnych rozwiązań, a 63 proc., że obecny system rządzenia sprzyja bogatym i mającym władzę. Jak zaznaczyło Hansard Society, aż 54 proc. ankietowanych powiedziało, że Wielka Brytania potrzebuje “silnego lidera, który jest gotowy do złamania zasad”, a 42 proc. oceniło, że można byłoby skuteczniej rozwiązywać problemy kraju, gdyby rząd nie musiał martwić się tym, czy ma większość w parlamencie.

Co ciekawe, pomimo dzielącego naród doświadczenia referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej w 2016 roku, 55 proc. ankietowanych uznało, że wyborcy powinni być częściej konsultowani w formie podobnych plebiscytów. Autorzy sondażu zaznaczyli, że pomimo zaostrzających się opinii na temat systemu rządów, ogólny poziom zaangażowania w politykę, w tym deklaracje udziału w wyborach i zainteresowania polityką, pozostają na stabilnym poziomie. Jednocześnie jednak aż 18 proc., najwięcej od 15 lat, uznało, że nawet zaangażowanie polityczne nie może doprowadzić do żadnej realnej zmiany, a 47 proc. oceniło, że nie czuje, żeby miało realny wpływ na procesy podejmowania decyzji w kraju.

Źródło: pap.pl