May: opuszczamy UE z umową albo nie wychodzimy z niej wcale

0
Here's what happens next in Brexit by Tiocfaidh ár lá 1916 (CC BY-ND 2.0)

Odrzucając proponowaną przez eurosceptyczne skrzydło Partii Konserwatywnej opcję bezumownego brexitu, Theresa May poinformowała, że “Wielka Brytania ma wybór: opuścić Unię Europejską z umową albo nie wyjść z niej wcale”

Brytyjska premier zaznaczyła, że “parlament wyraził się jasno, że zastopuje wyjście Wielkiej Brytanii bez umowy, (więc) teraz mamy jasny wybór: albo wyjdziemy z UE z umową albo nie wyjdziemy wcale”.

„Im dłużej to zajmuje, tym większe jest ryzyko, że Wielka Brytania nigdy nie opuści (Wspólnoty). To oznaczałoby, że brexit, za którym zagłosowali Brytyjczycy, wyślizgnąłby nam się z dłoni” – ostrzegła szefowa rządu, cytowana przez czasopismo “The Observer”, zapewniając jednocześnie, że ona nie zgodzi się na taki rozwój wydarzeń.

„Jest konieczne, abyśmy zrealizowali to, za czym ludzie zagłosowali i zrobili to, co jest konieczne, aby doprowadzić do finalizacji tego porozumienia” – dodała.

W piątek May napisała do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, prosząc o wydłużenie procesu wyjścia z Unii Europejskiej do 30 czerwca br. z opcją udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, gdyby Wielkiej Brytanii nie udało się wcześniej sfinalizować umowy ws. opuszczenia Wspólnoty.

May zaznaczyła w liście do Tuska – którego kopią dysponuje PAP – że jej rząd “będzie chciał ustalić harmonogram ratyfikacji, który pozwoli na wyjście ze Wspólnoty przed 23 maja 2019 roku i odwołanie (w Wielkiej Brytanii) wyborów do Parlamentu Europejskiego”, ale dodała, że jednocześnie “będzie kontynuował odpowiedzialne przygotowania do ich organizacji, gdyby to okazało się niemożliwe”.

Jednocześnie zastrzegła jednak, że taki scenariusz “nie leżałby w interesie ani Wielkiej Brytanii, ani Unii Europejskiej”.

Propozycja May zostanie rozpatrzona na przyszłotygodniowym szczycie UE i jednogłośnej wymaga zgody liderów 27 państw członkowskich.

Źródło: pap.pl