EasyJet odnotowuje słabe wyniki

0
EasyJet by Luca Mascaro, (CC BY-SA 2.0)

Brytyjskie linie lotnicze easyJet z większą ostrożnością prognozuje wyniki za drugą połowę roku. Wynika to z zawirowań wokół Brexitu, który skutkuje słabszym popytem na loty, szkodząc wycenie biletów w całej Europie.

Przewoźnik ostrzegły, że przez niepewność związaną z Brexitem, podróżni wstrzymują się z rezerwacją biletów na wakacje, osłabiając popyt na bilety i ceny – informuje Reuters.

EasyJet spodziewa się straty w wysokości 275 milionów funtów za okres sześciu miesięcy do końca marca. Zachowawcze są również jego prognozy na kolejne pół roku.

Linie lotnicze odnotowały też słabszą sprzedaż biletów – ale nie na połączenia krajowe, tylko na loty do i z Wielkiej Brytanii.

W odpowiedzi na to oświadczenie, akcje spółki spadły o 8 proc., ciągnąc za sobą w dół największe europejskie linie lotnicze – informuje Reuters.

“Mieliśmy nadzieję, że w tym momencie Brexit będzie klarowny. Tak się jednak nie stało, co wyraźnie wpłynęło na popyt klientów” – podkreśla szef easyJet, Johan Lundgren. “Kiedy ludzie włączają telewizor lub przeglądają strony internetowe, widzą niepewność i wiele złych wiadomości” – dodał prezes przewoźnika.

Brytyjskie linie lotnicze, z obawy przed konsekwencjami Brexitu, powołały nawet siostrzaną spółkę w Wiedniu. Ma ona być gwarantem kontynuowania obsługi lotów na unijnym niebie, niezależnie od ewentualnych problemów wynikających z wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Przewoźnik zarejestrował 130 samolotów w Austrii i jest w trakcie transferu licencji pilotów. W kwestiach własności i kontroli easyJet ma, jak sam podaje, “wiele opcji”, aby już po brexicie zapewnić zgodność swojej dzielności z przepisami UE.

Przypominamy, że po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej linie lotnicze, które nie będą w większości własnością obywateli UE, stoją w obliczu zagrożenia utraty prawa do lotu w ramach UE z powodu przepisów dotyczących własności akcji, co zmusza je do przedstawienia swoich planów awaryjnych.

Źródło: rynek-lotniczy.pl