Izba Gmin odrzuciła wszystkie scenariusze brexitu

0
by freeimage4life (CC0 1.0)

Członkowie brytyjskiego parlamentu w poniedziałek odrzucili wszystkie cztery scenariusze dotyczące sposobu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Żadna z przedstawionych propozycji nie uzyskała większości głosów – najbliżej zwycięstwa był pomysł stworzenia unii celnej ze Wspólnotą.

Oprócz stworzenia unii celnej parlamentarzyści nie chcieli również innej umowy na wzór tej norweskiej zawartej ze Wspólnotą, ani też drugiego referendum na Wyspach i wycofania się z brexitu, jeżeli nie uda się znaleźć porozumienia, które zaakceptuje większość.

„Nikt nie wie, w jakim kierunku to zmierza” – powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, komentując decyzję brytyjskiego parlamentu o odrzuceniu po raz kolejny wszystkich proponowanych scenariuszy dotyczących sposobu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

„Sfinks jest otwartą księgą w porównaniu z Wielką Brytanią” – stwierdził w pierwszej reakcji na to Jean-Claude Juncker.

Dodał, również że “nikt nie wie, w jakim kierunku to zmierza”. „Chciałbym zmusić Sfinksa do mówienia i powiedzenia, w jakim kierunku (Brytyjczycy – red.) chcieliby pójść” – stwierdził.

Jak informuje agencja Reutera, odzwierciedla to ogólne opinie Brukseli dotyczące postawy parlamentarzystów w Londynie. Europejscy politycy “mają jedną prośbę: zdecydujcie się” – pisze Reuters.

Wielka Brytania ma czas do 12 kwietnia, by zdecydować się albo na brexit bez umowy, albo na wielomiesięczne przedłużenie swego członkostwa w UE i znalezienie nowego wyjścia z impasu politycznego. Mogłoby ono polegać na przykład na drugim referendum lub znacznej zmianie proponowanego modelu relacji z UE (np. pozostanie we wspólnym rynku lub w unii celnej). Taki scenariusz wymagałby jednak najprawdopodobniej udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Brytyjski rząd już zapowiedział pokrycie niezbędnych wydatków pozwalających na przygotowanie do udziału Wielkiej Brytanii w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. O decyzji poinformował David Lidington, de facto zastępca premier Theresy May.

Źródło: pap.pl/Reuter