Nauka: ludzie nie dorastają do 30. roku życia

0
Cyber Artificial Intelligence Brain Think Control by geralt (CC0 1.0)

„Określenie wieku, kiedy przechodzimy z dzieciństwa do dorosłości, wydaje się coraz bardziej absurdalne. Stawanie się dorosłym, to bardzo skomplikowany proces, który może trwać nawet trzy dekady” – mówi dla BBC profesor Peter Jones z Uniwersytetu w Cambridge.

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców badających mózg mówią o tym, że ludzie nie dorośleją, aż do 30. roku życia. Okazuje się, że osiągnięcie dorosłości jest indywidualne dla każdego człowieka – informuje BBC.

W świetle prawa, osoba która kończy 18 lat uznawana jest za dorosłą. Tymczasem wyniki badań dowodzą, że w mózgu 18-latka wciąż zachodzą zmiany warunkujące zachowanie, a nawet równowagę psychiczną.

W przypadku odpowiedzialności prawnej, 18-latkowie ponoszą wszelkie konsekwencje swoich czynów. Jak wspomina profesor Jones, kryminolodzy dostrzegają jednak różnice między oskarżonymi z tej grupy wiekowej, a starszymi recydywistami. „Nie można określić konkretnego momentu, kiedy z dzieciństwa przechodzimy w dorosłość, to jest proces” – dodaje profesor.

Źródło: BBC