Brexit: Izba Gmin przeciwko opuszczeniu UE bez porozumienia

0
Extending the Brexit deadline could cause major issues with EU elections coming by Tiocfaidh ár lá 1916 (CC BY-ND 2.0)

Została przegłosowana uchwała dotycząca opuszczenia Unii Europejskiej bez umowy – Brytyjska Izba Gmin w środę zadecydowała o tym fakcie. Za opowiedziało się 321 deputowanych, przeciw oddano 278 głosów.

Jednocześnie premier Theresa May ostrzegła, że pomimo przyjęcia uchwały w przypadku braku większości dla innego rozwiązania “twardy brexit” pozostaje domyślnym scenariuszem w świetle prawa międzynarodowego.

Wynik głosowania oznacza, że parlament w Londynie nie chce tzw. twardego brexitu, a więc wyjścia Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty bez umowy.

W związku z odrzuceniem możliwości opuszczenia Unii bez umowy w czwartek Izba Gmin zagłosuje nad nową instrukcją dla rządu, aby przedłużyć proces opisany w artykule 50. traktatu UE i w efekcie opóźnić brexit. Deputowani będą musieli ustalić, o ile ewentualnie wydłużyć proces opuszczenia Wspólnoty, zanim taka propozycja zostałby skierowana do liderów pozostałych 27 państw członkowskich, najprawdopodobniej na szczycie Rady Europejskiej 21 marca.

W wystąpieniu po środowym głosowaniu szefowa brytyjskiego rządu Theresa May przypomniał, że na mocy prawa i w wyniku procedury opisanej artykułem 50. Wielka Brytania powinna opuścić Wspólnotę o północy czasu brukselskiego z 29 na 30 marca, a domyślnie byłoby to opuszczenie bez porozumienia ws. warunków wyjścia i przyszłej współpracy (tzw. bezumowny brexit).

Zmiana tej sytuacji prawnej jest możliwa jedynie przez przyjęcie jakiejś formy umowy (w tym dwukrotnie odrzuconej propozycji rządu lub nowej alternatywy) albo opóźnienie lub całkowite wycofanie się z planów wyjścia z Unii. Wyliczając dostępne przed czwartkowym głosowaniem opcje, szefowa rządu powiedziała o wielu możliwościach, jakie mają do wyboru posłowie: od krótkiego, technicznego opóźnienia brexitu na potrzeby sfinalizowania jakiejś formy porozumienia w sprawie warunków wyjścia do dłuższego, potencjalnie zakładającego udział Wielkiej Brytanii w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, a nawet mogącego otwierać drogę do organizacji drugiego referendum lub całkowitej rezygnacji z brexitu. Nie jest jednak także wykluczone, że większość posłów zasiadających w Izbie Gmin nie poprze żadnej z tych propozycji, pogłębiając trwający kryzys polityczny w tej sprawie. Premier podkreśliła jednak, że odpowiedzialność za znalezienie rozwiązania dla obecnego impasu politycznego leży teraz w gestii Izby Gmin.

Źródło: pap.pl