Home Office: łagodniejsze zasady przyznawania “settled status”

0
Brexit Europe Britain Eu Politics Referendum by TheDigitalArtist (CC0 1.0)

Zostaną złagodzone przepisy dotyczące rejestracji obywateli krajów unijnych po Brexicie. Brytyjskie MSW informuje, że urzędnicy nie odmówią przyznania statusu osoby osiedlonej osobom ‘nieaktywnym ekonomicznie’, pracującym w niepełnym wymiarze godzin oraz imigrantom bez ubezpieczenia zdrowotnego.

Wszystko to za sprawą organizacji Joint Council for the Welfare of Immigrants (JCWI), która to wywalczyła pozasądową ugodę łagodzącą przepisy Home Office. Fundacja domagała się sądowej weryfikacji systemu rejestracyjnego dla imigrantów z krajów Wspólnoty. Na mocy tego porozumienia Home Office wprowadziło zmiany w systemie EU Settlement Scheme.

Krytycy programu “settled status” ostrzegali, że tysiące osób może pozostać bez prawa do pobytu w UK po Brexicie, jeśli Home Office nie ułatwi procesu rejestracji.

Złagodzenie przepisów dotyczących rejestracji pozwoli na otrzymanie statusu osoby osiedlonej setkom tysięcy imigrantów, którzy wcześniej nie mogli na to liczyć z powodu podeszłego wieku, niejasnej sytuacji zawodowej, opieki w domu nad dziećmi, bezdomności czy choroby psychicznej.

Resort ma również zweryfikować przypadki Europejczyków oczekujących na deportację. Urzędnicy mają przyjrzeć się uważnie, czy imigranci ci istotnie stwarzają zagrożenie dla kraju.

“Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oświadczył, że proces rejestracji został uruchomiony na próbę, a urzędnicy zawsze szukają sposobu, aby przyznać status osoby osiedlonej” – przekazuje dziennik “The Guardian”.

Źródło: The Guardian/londynek.net