“Pacjent z Londynu” w remisji zakażenia wirusem HIV

0
AIDS ribbon in hand isolated on white background Ręka fotografie designed by Jannoon028 - Freepik.com

Dzięki silnej chemioterapii i przeszczepowi szpiku kostnego, pacjent leczony w Wielkiej Brytanii, najprawdopodobniej został wyleczony z wirusa HIV. Jest to druga osoba na świcie. Jak podkreślają naukowcy wirusa w ciele pacjenta nie da się wykryć żadnymi dostępnymi metodami.

Wyniki tego niezwykłego przypadku cofnięcia objawów wirusa HIV opublikowano we wtorkowym wydaniu “Nature”.

Zniszczenie zakażenia wywołanego wirusem HIV po raz pierwszy udało się przeprowadzić w Niemczech przed 12 laty u Timothy Raya Browna, który obecnie przebywa w Pal Springs w Kalifornii, jak poinformował “New York Times”. Lekarze i media nazwali go “Pacjentem z Berlina”, bo początkowo chciał pozostać anonimowy i był leczony w niemieckiej stolicy.

Natomiast anonimowy pragnie pozostać mężczyzna, którego ostatnio leczono w Londynie (nazywany “Pacjentem z Londynu”). Brytyjscy specjaliści poinformowali, że podobnie jak u Timothy’ego Raya Browna, przed 18 miesiącami przeprowadzono u niego przeszczep szpiku kostnego w związku z chorobą nowotworową. Od tego czasu nie wykazuje nawrotu zakażenia wirusem HIV.

Timothy Ray Brown otrzymał silną chemioterapię, która zniszczyła powstające w szpiku komórki nowotworowe. Potem przeszczepiono mu szpik kostny pozyskany od dawcy z mutacją CCR5, zapewniającą odporność na wirusa HIV. Zabieg ten przeprowadzono, kiedy zachorował na białaczkę.

Do podobnego zabiegu transplantacji szpiku podeszli specjaliści University College London, Imperial College London, Cambridge University oraz Oxford University – gdy się okazało, że “pacjent z Londynu” w 2012 roku zachorował na chłoniaka Hodgkina (ziarnicę złośliwą). Jemu również podano szpik od dawcy odpornego na wirusa HIV (którym zaraził się w 2003 roku).

W ten sposób doszło do remisja obu chorób. BBC informuje, że u brytyjskiego pacjenta doszło do remisji ziarnicy, jak również do cofnięcia się zakażenia HIV do takiego stopnia, że wirus ten nie jest wykrywany w jego organizmie dostępnymi metodami.

„Uzyskując remisję tego zakażenia u kolejnego pacjenta z wirusem HIV dzięki tej samej metodzie, wykazaliśmy, że “pacjent z Berlina” nie jest wyjątkiem, a zastosowana terapia wyeliminowała zakażenie o obydwu chorych” – powiedział profesor Ravindra Gupta z University College London.

Profesor Eduardo Olavarria z Imperial College London, który również uczestniczył w tym przedsięwzięciu, podkreślił, że nowa strategia, polegająca na wykorzystaniu odpowiedniego przeszczepu szpiku kostnego, może doprowadzić do wyeliminowania zakażenia wirusem HIV.

Pytanie brzmi czy lekarze wiedzą, jak wyleczyć HIV? Specjaliści studzą jednak nasze emocje.

„Taka terapia nie może być jednak standardem w leczeniu wyłącznie tego zakażenia, ponieważ wymaga ona użycia silnie toksycznej chemioterapii, w tym przypadku koniecznej w leczeniu chłoniaka Hodgkina” – dodał brytyjski specjalista.

Zdaniem profesor Grahama Cooke’a z National Institute for Health Research, takie leczenie jest zbyt ryzykowne dla innych osób z wirusem HIV.

Źródło: pap.pl