Unia Europejska nie zgodzi się na duże opóźnienie

0
Brexit Britain Eu Exit British Union Jack by TeroVesalainen (CC0 1.0)

Podczas niedzielnego wywiadu udzielonego na antenie BBC, brytyjski minister handlu Liam Fox stwierdził, że “nie jest możliwe, by Unia Europejska zaoferowała Wielkiej Brytanii duże opóźnienie brexitu”. Wypowiedź uzasadnił faktem, iż na maj są zaplanowane wybory do Parlamentu Europejskiego.

Jednocześnie polityk podkreślił, że wciąż istnieje możliwość, by Wielka Brytania opuściła UE zgodnie z planem, czyli 29 marca. Dodał, że gdyby UE zaoferowała większe opóźnienie brexitu to “byłby w szoku”, gdyż w jego opinii “nie jest to możliwy rezultat”.

Fox uważa, że byłoby “bardzo niefortunne”, gdyby brytyjscy parlamentarzyści ostatecznie odrzucili porozumienie zawarte przez premier Theresę May z UE i opowiedzieli się za przedłużeniem procesu opisanego w artykule 50. traktatu unijnego i w efekcie za opóźnieniem brexitu. – Ale jeśli nie mamy opcji, by zapewnić gładki brexit, to niech już tak będzie – powiedział minister w wywiadzie dla BBC.

Premier May mówiła, że opóźnienie brexitu nie powinno trwać dłużej niż do końca czerwca. W połowie stycznia brytyjski parlament odrzucił wynegocjowaną przez rząd i UE umowę w sprawie brexitu, po czym zwrócił się do rządu May, by ten skłonił stronę unijną do wprowadzenia zmian w kontrowersyjnym mechanizmie awaryjnym dotyczącym granicy irlandzkiej. Strona unijna odrzuca możliwość wznowienia rozmów o porozumieniu, a zamiast tego oferuje dodatkowe zapisy w deklaracji politycznej.

W momencie gdy gabinet May nie uzyska w parlamencie poparcia dla umowy lub alternatywnego rozwiązania, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez porozumienia na mocy procedury opisanej w art. 50 traktatu UE o północy z 29 na 30 marca.

Źródło: pap.pl