Brytyjskie firmy nie będą mogły korzystać z domeny „eu”?

0
Europe Brexit Uk United Kingdom Referendum British by TheDigitalArtist (CC BY-SA 2.0)

Bexit przyniesie kolejne konsekwencje dla brytyjskich firm – zostaną one pozbawione prawa do posiadania nazw domeny „eu”, w nazwach swoich stron internetowych. Decyzję podjęła Komisja Europejska która ogłosiła, że „od dnia wyjścia z UE przedsiębiorstwa i organizacje mające siedzibę w UK, ale nie w UE oraz osoby fizyczne zamieszkujące w Zjednoczonym Królestwie nie będą już mogły rejestrować ani odnawiać tych domen.”

W związku z wyjściem Zjednoczonego Królestwa z Unii europejskiej, do którego ma dojść 30 marca 2019 roku, Komisja ma nadzieję, że do tego czasu żaden brytyjski obywatel ani rezydent nie będzie już miał domeny z zakończeniem “eu”. Według szacunków pod koniec 2017 roku było ich 317 tysięcy.

Serwis The Verge zwraca jednak uwagą na bezwzględny charakter orzeczenia Komisji: “Wydaje się, że nie ma ani prawnego sposobu na odwołanie się od decyzji, ani okna czasowego, już po Brexicie, w którym właściciele witryn mogliby dokonać przeniesienia. Nie jest to norma, zwykle takie zmiany były wprowadzane powoli. Na przykład domena Związku Radzieckiego “su” została wprowadzona w 1990 roku, zaledwie 15 miesięcy przed jego rozpadem, i wkrótce została zastąpiona przez domenę “ru” ale Rosja wnioskowała o kontynuację “su” i do tej pory jest ponad 100 000 witryn, które nadal jej używają.”

Źródło: cooltura24.co.uk