Niemcy i Francja dają zielone światło do opóźnienia brexitu

0
Angela Merkel by Glyn Lowe PhotoWorks (CC BY 2.0)

Podczas wspólnej konferencji prezydenta Francji Emmanuela Macrona z Kanclerz Niemiec, Angela Merkel oświadczyła, że Niemcy i Francja nie będą się sprzeciwiać nieznacznemu przesunięciu brexitu.

Podczas paryskiej konferencji prasowej, która odbyła się w środę, szefowa niemieckiego rządu stwierdziła, że „jeśli Wielka Brytania potrzebuje trochę więcej czasu, to nie będziemy się sprzeciwiać.

Jednocześnie zastrzegła, że Berlin i Paryż uznają ważność wynegocjowanej umowy w sprawie wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE.

Merkel poinformowała, że rozmawiała na ten temat z brytyjską premier Theresą May w kuluarach szczytu UE-Liga Państw Arabskich na początku tygodnia w egipskim Szarm el-Szejk. Zaznaczyła, że wszyscy dążą do uporządkowanego brexitu.

„Ubolewamy nad tym krokiem, ale taka jest rzeczywistość. Musimy teraz znaleźć dobre rozwiązani”e – powiedziała.

Macron dodał: “Nadszedł czas, żeby Brytyjczycy podjęli decyzję. Jesteśmy zgodni, że umowa nie może być jeszcze raz negocjowana, nawet jeśli potrzebują więcej czasu”.

Zgodnie z obowiązującym harmonogramem Wielka Brytania powinna opuścić Wspólnotę o północy z 29 na 30 marca. Premier May zapowiedziała jednak we wtorek, że w razie porażki jej projektu umowy wyjścia z UE w zaplanowanym na 13 marca głosowaniu w Izbie Gmin posłowie otrzymają prawo wyboru pomiędzy brexitem bez umowy lub opóźnieniem opuszczenia Wspólnoty.

May stanowczo podkreśliła przy tym, że “nie chce przedłużenia procedury artykułu 50”, a rząd i posłowie “powinni być absolutnie skupieni na tym, aby doprowadzić do brexitu na mocy porozumienia w dniu 29 marca”.

Szefowa rządu tłumaczyła, że ewentualny wniosek zakładałby jedynie “krótkie, ograniczone czasowo” wydłużenie procesu wyjścia z UE; ostrzegła, że gdyby brexit był opóźniony do lipca lub dłużej, to Wielka Brytania musiałaby wziąć udział w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. May zapytała: “Jaki sygnał wysłałoby to do ponad 17 milionów ludzi, którzy zagłosowali za wyjściem z UE?”. May wyjaśniła też, że zmiana terminu opuszczenia Wspólnoty nie przybliża Wielkiej Brytanii do porozumienia ani nie wyklucza chaotycznego brexitu, lecz jedynie odkłada w czasie moment kluczowej decyzji.

Źródło: pap.pl