Rozpoczyna się cykl spotkań dla Polaków ws. statusu osiedlonego

0
Brexit Europe Britain Eu Politics Referendum by TheDigitalArtist (CC0 1.0)

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii, mogą uczestniczyć w serii spotkań w sprawie bretixowej rejestracji, które są zorganizowane przez polską ambasadę i konsulat w Londynie. Podczas spotkań na terenie całego Zjednoczonego Królestwa Polacy będą mogli dowiedzieć się, jak wygląda uzyskanie statusu osoby osiedlonej.

Ambasador Polski w Londynie Arkady Rzegocki przyznaje, że ponieważ system opracowany jest przez brytyjski rząd, polscy dyplomaci nie są w stanie rozwiać wszystkich wątpliwości. Ale podkreśla, że konsulat ma możliwość wyjaśnienia szeregu kwestii.

„Chcemy odpowiadać na zapotrzebowanie polskich wspólnot z różnych miejsc w całej Wielkiej Brytanii” – mówi ambasador Rzegocki.

Pierwsze konsultacje, londyńskie, odbyły się w poniedziałek. Według planów przedstawiciele ambasady i konsulatu wezmą jeszcze udział w kilkunastu spotkaniach. 1 marca to data rozmów w Birmingham, 2 marca – w londyńskim Balham. Tu rad udzielać też będą urzędnicy ministerstwa rodziny, pracy i pomocy społecznej. Na liście są też: Southampton, Thetford, Peterborough, Bristol, St. Helier i Swindon.

By pozostać na Wyspach każdy obywatel unijny musi wziąć udział w rejestracji. Rejestracja ma ruszyć z końcem marca. Wciąż nie wiadomo, jak długo potrwa, bo zależy to od tego, czy brexit odbędzie się na podstawie umowy czy też nie.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa