Kościelny szczyt: “Dokumenty dotyczące pedofilii były niszczone”

0
Pope-Francis-Venezuela by Long Thiên (CC BY-SA 2.0)

Podczas watykańskiego szczytu na temat walki z pedofilią w Kościele, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, kardynał Reinhard Marx, oświadczył że dokumenty dotyczące sprawców były niszczone.

Hierarcha poinformował, że zdążały się sytuacje podczas których dokumentacja spraw pedofilskich w Kościele w ogóle nie powstawała. Komentatorzy podkreślają, że zarzuty postawione przez niemieckiego dostojnika, który w piątek spotkał się w Rzymie z 16 ofiarami pedofilii, są jednymi z najcięższych, jakie padły w trakcie spotkania zwołanego przez papieża Franciszka.

W trzecim dniu obrad szczytu kardynał Marx oświadczył, że administracja “nie przyczyniła się do realizacji misji Kościoła, lecz przeciwnie – przysłoniła ją, zdyskredytowała i uczyniła niemożliwą”.

„Materiały, które mogły udokumentować straszliwe akty i wskazać nazwiska odpowiedzialnych za nie, zostały zniszczone lub nigdy nie powstały” – stwierdził kardynał. Zaznaczył następnie, że ofiarom narzucono milczenie.

„Procedury i postępowania ustalone, by ścigać przestępców były umyślnie niestosowane czy wręcz przekreślane albo pomijane” – oświadczył szef episkopatu Niemiec. Wyjaśnił, że prawa ofiar pedofilii były “deptane albo pozostawiane do arbitralnej oceny jednostek”. Te wszystkie zdarzenia, wskazał, “stoją w jawnej sprzeczności z tym, co powinien reprezentować Kościół”.

Źródło: pap.pl