Historyczny szczyt w Watykanie dotyczący ochrony nieletnich

0
Korea_Pope_Francis_Haemi_Castle_17 by Republic of Korea (CC BY-SA 2.0)

W Auli Synodu w Watykanie o potrzebie konkretnych działań i oczyszczenia mówił Papież Franciszek, otwierając w czwartek szczyt na temat ochrony nieletnich w Kościele. To pierwsze takie globalne wydarzenie w historii Kościoła, podczas którego Ojciec Święty zaapelował o leczenie “ciężkich ran, które skandal pedofilii spowodował tak u najmłodszych, jak i wierzących”.

“W obliczu plagi wykorzystywania seksualnego nieletnich, którego sprawcami byli ludzie Kościoła, postanowiłem wezwać was, patriarchów, kardynałów, arcybiskupów, przełożonych zakonów i odpowiedzialnych, abyśmy wszyscy razem wsłuchali się w Ducha Świętego i z uległością słuchali też wołania najmniejszych, którzy proszą o sprawiedliwość” – słowa te padły do uczestników ze wszystkich kontynentów, podczas inauguracji obrad.

Udział w czterodniowym szczycie biorą przewodniczący episkopatów z całego świata, zwierzchnicy katolickich Kościołów wschodnich oraz przełożeni generalni zakonów żeńskich i męskich. Polskę reprezentuje wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu arcybiskup Marek Jędraszewski.

„Na naszym spotkaniu spoczywa ciężar odpowiedzialności duszpasterskiej i kościelnej, która zobowiązuje nas do tego, by dyskutować razem, w sposób synodalny, szczery i pogłębiony, jak uporać się z tym złem, które dręczy Kościół i ludzkość – oświadczył papież. Zaznaczył jednocześnie: “Święty Lud Boży patrzy na nas i oczekuje od nas nie prostego i łatwego do przewidzenia potępienia, lecz opracowania konkretnych i skutecznych kroków”.

Spotkanie potrwa do niedzieli. W jego trakcie uczestnicy obrad wysłuchają świadectw ofiar pedofili i będą prowadzić dyskusje. W sobotę odbędzie się liturgia pokutna, a w niedzielę msza, po której papież wygłosi końcowe przemówienie.

Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu, w środę, posłanka Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus, prezes Fundacji “Nie lękajcie się” Marek Lisiński oraz stołeczna radna i działaczka społeczna Agata Diduszko-Zyglewska przekazali papieżowi Franciszkowi raport o zaniechaniach i braku reakcji polskiego Kościoła na przypadki pedofilii wśród księży. Papież, według relacji posłanki, przyjął raport i zapewnił, że się z nim zapozna. Franciszek porozmawiał również z Markiem Lisińskim, który w wieku 13 lat sam stał się ofiarą księdza pedofila. Później papież milczał, trzymając go za rękę, po czym pochylił się i ucałował w dłoń.

Źródło: pap.pl