Brexit: linie lotnicze dostaną siedem miesięcy na wprowadzenie regulacji

0
British Airways Boeing 747-400 [G-CIVX] by Cory W. Watts (CC BY-SA 2.0)

Linie lotnicze otrzymają od Unii Europejskiej siedem miesięcy na przystosowanie się do reguł własności po wyjściu Wielkiej Brytanii ze związku państw europejskich – informuje The Financial Times.

Reguła własności mówi o dostosowaniu przez wszystkie linie lotnicze swojej struktury akcjonariatu, tak aby większość akcji pozostała pod kontrolą jednostek unijnych, w momencie gdy brytyjscy inwestorzy przestaną być uważani za takowych. Linie lotnicze będą miały na to czas tylko do 27 października 2019r. Jeżeli dana firma tego nie zrobi, straci status europejskiego przewoźnika i wszystkie związane z nim korzyści, takie jak dostęp do otwartego nieba w Unii.

Nowe ramy regulacyjne mogą mieć wpływ na linie lotnicze zbazowane w Wielkiej Brytanii, takie jak IAG International Airlines Group, British Airways i easyJet, dotyczyć to również będzie niskokosztowego Ryanaira. Ten tani przewoźnik, mimo że jest zarejestrowany w Irlandii, jest również notowany na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i w Wielkiej Brytanii ma znaczną liczbę akcjonariuszy.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, linie lotnicze będą również musiały przedstawić plan utrzymania certyfikatu przewoźnika lotniczego UE (AOC) dla organów regulacyjnych w ciągu dwóch tygodni od przyjęcia ustawy. „Plan ten określa w sposób kompletny i precyzyjny, środki zmierzające do osiągnięcia pełnej zgodności z wymogami własności i kontroli UE od dnia 27 października 2019 r. Jeżeli przewoźnik lotniczy nie przedstawił planu w ramach [dwutygodniowego] terminu, właściwy organ wydający licencję cofa licencję na prowadzenie działalności” – głosi przytoczony przez Financial Times projekt.

Większość przewoźników, w tym easyJet, Ryanair i Wizz Air, założyła już filie z certyfikatem przewoźnika lotniczego, aby zachować prawa przewozowe w obu jurysdykcjach po Brexicie. IAG z kolei stara się spierać z organami regulacyjnymi, że ze względu na rejestrację w Hiszpanii powinien zachować swój status UE.

Wielka Brytania planuje wyjście z Unii Europejskiej 29 marca 2019 roku.

Źródło: rynek-lotniczy.pl