Uwaga na oszustów w Newcastle

0
Newcastle Tyneside Tyne Bridge River Scenic by digihanger (CC0 1.0)

W Newcastle pojawili się oszuści, którzy od obywateli krajów unijnych – w tym Polaków – wyłudzają pieniądze za rejestrację settled status – ostrzega policja.

Funkcjonariusze z Newcastle przyjęli szereg zgłoszeń od wzburzonych obywateli krajów Unii Europejskiej, którym przestępcy proponowali pomoc z rejestracją settled status oraz pre-settled status w zamian za opłatę sięgającą nawet kilkuset funtów.

Oszuści próbowali też swoim ofiarom wmówić, że nadal muszą płacić 65 funtów za wniosek, choć taki obowiązek ma być od 30 marca (czyli czasu, gdy system zostanie oficjalnie wprowadzony – przyp. red.) zniesiony. Informowała o tym premier Theresa May zapowiadając jednocześnie, że te osoby, które poniosły już koszt związany ze złożeniem wniosku imigracyjnego, otrzymają pełną refundację.

Newcastle postanowiło walczyć z “nieuczciwymi pomocnikami imigracyjnymi”. “Jest to haniebna próba polowania na ludzi podatnych na zagrożenia oraz atak na osoby, które i tak już się martwią, co przyniesie im przyszłość po Brexicie” – stwierdził radny Habib Rahman.

“Proszę, aby przekazywać tę informację w swoich społecznościach, że są tacy, którzy chcą skorzystać na tych niepewnych czasach. Jeśli spotkacie ludzi usiłujących oszukać kogoś w ten czy inny sposób, należy zgłosić to na policję” – dodał Rahman.

Każdy, kto w Newcastle został oszukany przez przestępców w związku z rejestracją w Home Office, proszony jest o kontakt z policją pod numerem telefonu 101 lub pod numerem Action Fraud  0300 123 2040.

Źródło: londynek.net