Sprzeciw polskiego ambasadora wobec publikacji filmu o antysemityzmie

0
Millicent Fawcett Statue 12 - Jeremy Corbyn by Garry Knight (CC0 1.0)

Polski ambasador w Wilkiej Brytanii Arkady Rzegocki skierował list do Jeremy’ego Corbyna, w którym pisze o niepokoju wynikającym z wideo, opublikowanego przez lidera Partii Pracy zamieścił na Twitterze. Chodzi o nagranie z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Na filmie widać m.in. moment spalenia kukły Żyda przez Piotra Rybaka.

Lider brytyjskiej Partii Pracy, Jeremy Corbyn, 27 stycznia opublikował nagranie, na którym widzimy także współczesne kadry z naszego kraju. Na filmie pokazano m.in. spalenie kukły Żyda, widać też polskie flagi. Lektor z kolei pyta: “czy ludzie niczego nie nauczyli się z Holocaustu?”.

Brytyjski polityk w komentarzu do filmu napisał, że “ważne jest, abyśmy mówili stanowczo: nigdy więcej nie może się to powtórzyć”. Film został opublikowany 27 stycznia, czyli podczas Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

Niedługo po opublikowaniu nagrania film skomentowała polska ambasada w Londynie. „Wykorzystywanie obrazów z Polski ukazujących Polaków jako antysemicką społeczność jest krzywdzącym uogólnieniem. Wbrew temu, co widać na filmie, Polska jest jednym z najbezpieczniejszych dla Żydów krajów w Europie. Domagamy się przeprosin i usunięcia nagrania” – czytamy na Twitterze.

Ambasador Rzegocki w liście, które fragmenty publikuje PoliticsHome, przekonuje, że “wyodrębnienie symbolu narodu polskiego w tym kontekście jest niesprawiedliwe i nieuzasadnione”. “Działania Piotra Rybaka są nikczemne, ale pokazanie Polski – z wykorzystaniem naszej flagi – jako obrazu współczesnego antysemityzmu jest dla nas konsolidacją bolesnego stereotypu” – pisze dalej.

Zdaniem Rzegockiego, Polska jest “jednym z najbezpieczniejszych krajów w Europie dla narodu żydowskiego”. Ambasador dodaje, że ataki antysemickie są w Polsce bardzo rzadkie. “Polskie władze nie tolerują incydentów antysemickich w naszym kraju i wielokrotnie publicznie je potępiały” – czytamy.

Ambasador zaznacza też, że Polska od upadku komunizmu ma “znakomite stosunki z Izraelem”. “Mam nadzieję, że rozumiesz moje obawy i rozważysz usunięcie filmu” – zwraca się Rzegocki bezpośrednio do brytyjskiego polityka. Rzecznik Partii Pracy odmówił komentarza w tej sprawie.

Źródło: PoliticsHome