Wielka Brytania krytykuje Donalda Tuska

0
Donald Tusk by EU2017EE Estonian Presidency (CC BY 2.0)

Przewodniczący Rady Europejskiej został skrytykowany przez rzecznika premier Wielkiej Brytanii Theresy May. Krytyka dotyczyła wypowiedzi Donalda Tuska o “specjalnym miejscu w piekle” dla zwolenników brexitu, którzy nie mają planu wyjścia ze Wspólnoty. Co ciekawe Donald Tusk spodziewał się krytyki ze strony Brytyjczyków.

Telewizyjne mikrofony wyłapały bowiem, że premier Irlandii Leo Varadkar ostrzegł go w czasie wspólnej konferencji prasowej, że brytyjskie media będą go krytykowały za tę wypowiedź, na co były polski premier odparł: “Tak, wiem”.

Rzecznik May stwierdził, komentując słowa szefa RE: “To pytanie do Tuska, czy uważa użycie takiego języka za pomocne”.

Na zakończenie wspólnej konferencji prasowej z Varadkarem Tusk oświadczył, że “zastanawiał się, jak wygląda specjalne miejsce w piekle dla tych, którzy promowali brexit bez nawet szkicu planu tego, jak go bezpiecznie przeprowadzić”.

Wcześniej Tusk podkreślił, że unijna “27” nie ma dla Wielkiej Brytanii żadnej nowej oferty w sprawie warunków jej wyjścia z UE i wyraził nadzieję, że jutro usłyszy od brytyjskiej premier realistyczne propozycje tego, jak wyjść z impasu w sprawie brexitu po głosowaniach w Izbie Gmin.

Źródło: pap.pl