Trwa zbiórka na pomnik polskich pilotów w Normandii

0
Pomnik ma stanąć w miasteczku Plumetot

Ruszyła zbiórka na pomnik polskich pilotów w Normandii. Pomysłodawcami pomysły jest komitet Pomnika Lotników Polskich, który znajduje się w Londynie. Monument ma upamiętnić wkład polskich lotników, którzy wspierali lądową inwazję Aliantów na Normandię, co otworzyło drogę do pokonania III Rzeszy. Pomnik stanie w Normandii, w miasteczku Plumetot.

Znajdowała się tam prowizoryczna baza, z której korzystali lotnicy polskich dywizjonów. Pomnik ma przyjąć formę litery V. Pomiędzy jej ramionami rozpięte będą żyłki, na których umieszczone zostaną trzy samoloty w trakcie ataku. To symbole dywizjonu 302, 308 i 317.

„Stanie w sercu Normandii i sercu miasteczka” – zapowiada autor projektu, Aleksander Smaga. A Richard Kornicki, szef Komitetu Pomnika Lotników Polskich podkreśla wagę historyczną miejsca, gdzie stanie monument: „Podróż z Anglii do Normandii była początkiem podróży tych pilotów do Polski. Aż do tego momentu, jak wspominał jeden z pilotów, cały czas oddalali się od ojczyzny: najpierw Francja, potem Anglia. A to był pierwszy raz, gdy nie byli w odwrocie, lecieli w przeciwnym kierunku” – podkreśla Richard Kornicki.

Twórcy projektu zbiórki mają nadzieję, że pomnik powstanie w czerwcu. Potrzebne jest około 40 tysięcy funtów. Pieniądze wpłacać można na stronie internetowej www.crowdfunder.co.uk

Źródło: IAR