Donald Tusk: “nadal nie wiemy czego chce Wielka Brytania”

0
Donald Tusk by European People's Party (CC BY 2.0)

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk napisał do premier Wielkiej Brytanii Theresy May: “Wczoraj dowiedzieliśmy się, czego Wielka Brytania nie chce. Ale wciąż nie wiemy, czego Wielka Brytania chce”.

“Stanowisko Unii Europejskiej jest jasne i spójne. Umowa ws. brexitu nie podlega renegocjacji”- dodał na Twitterze Donald Tusk.

Brytyjska premier Theresa May oceniła wczoraj, że wynik głosowań w Izbie Gmin ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wskazuje na to, że “istnieje jasno określona droga do przegłosowania porozumienia” przez parlament w razie uzyskania ustępstw ze strony Unii.

Po tym, gdy posłowie przyjęli dwie poprawki do uchwały ws. brexitu, sugerujące konieczność znalezienia alternatywnego rozwiązania wobec kontrowersyjnego mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej (ang. backstop) i wskazujące zarazem na ich sprzeciw wobec scenariusza dot. bezumownego wyjścia z UE, May powiedziała, że “Izba Gmin jasno wyraziła się, czego oczekuje, aby móc poprzeć umowę wyjścia”.

„Większość posłów powiedziała, że poparłaby tę umowę ze zmianami odnośnie do mechanizmu backstop wraz z rozwiązaniami, które uwzględniają obawy dotyczące roli parlamentu ws. negocjacji przyszłego partnerstwa. (…) Jest jasne, że istnieje droga, która może doprowadzić do wystarczającej i zrównoważonej większości w tej Izbie, pozwalającej na wyjście z Unii Europejskiej za porozumieniem. Opierając się na tym mandacie, będziemy teraz próbowali uzyskać prawnie wiążące zmiany (w tekście)” – zapowiedziała szefowa rządu.

Przypomniała jednocześnie swoje wcześniejsze słowa o tym, że “w UE istnieje ograniczony apetyt na taką zmianę”, i oceniła, że “to nie będzie proste”.

Premier May zapowiedziała jednocześnie, że przedstawiłaby ponownie projekt całej umowy – wraz z ewentualnymi ustępstwami ze strony UE – pod drugie głosowanie “tak szybko, jak to możliwe”. Jak jednak dodała, jeśli nie będzie to możliwe przed 13 lutego, to wygłosi wówczas oświadczenie w Izbie Gmin, a następnego dnia przedstawi posłom projekt neutralnej uchwały, dający podstawę do podobnej do dyskusji na temat brexitu.

Źródło: pap.pl