Pomoc w rejestracji “settled status” od 1 lutego

0
United Kingdom Flag English Great Britain Uk by terimakasih0 (CC0 1.0)

Brytyjski rząd zapowiedział, że imigranci z krajów UE otrzymają pomoc specjalistów podczas rejestracja statusu osoby osiedlonej. Eksperci będą do dyspozycji Europejczyków od 1 lutego 2019 roku.

Na stronie internetowej brytyjskiego rząd została umieszczona informacja, że niezależny organ Office of the Immigration Services Commissioner (OISC) rusza ze specjalnym programem, który umożliwi organizacjom udzielać pomocy imigrantom w rejestracji „settled status”.

W tym celu fundacje, stowarzyszenia czy organizacje muszą dokonać rejestracji na stronie rządowej. Proces składania wniosków o taką możliwość jest adresowany do organizacji, które nie chcą z takiej pomocy czerpać zysku.

Zgoda brytyjskiego rządu na udzielanie pomocy imigrantom z Unii będzie przyznawana wnioskującym organizacjom w ciągu 6 tygodni. Licencja natomiast będzie udzielana na dwa lata.

Wcześniej krytycy konieczności rejestracji “settled status” ostrzegali, że tysiące osób może pozostać bez prawa do pobytu w UK po Brexicie, jeśli Home Office nie ułatwi procesu rejestracji.

Wszyscy imigranci z Unii mogą już rejestrować się, aby uzyskać status osoby osiedlonej, jednak wielu ludzi ma z procesem sporo kłopotów. Na rejestrację narzekają najbardziej osoby starsze, bez znajomości języka angielskiego oraz te, które nie potrafią obsługiwać komputera lub nie mają smartfona.

Decyzją brytyjskiej premier wszyscy obywatele UE zamieszkali w Wielkiej Brytanii będą zwolnieni z opłat za rejestrację.

Informacje na temat rejestracji “settled status” można znaleźć tutaj.

 Źródło: londynek.net