Brexit: Premier May szuka sprzymierzeńców w rządzie

0
Millicent Fawcett Statue 12 - Jeremy Corbyn by Garry Knight (CC0 1.0)

Lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn został poddany krytyce przez Theresę May. po tym jak odmówił udziału w ponadpartyjnych konsultacjach w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. Brytyjska premier wskazała, że w przeszłości Corbyn spotykał się z Hamasem, Hezbollahem i Irlandzką Armią Republikańską.

W trakcie cotygodniowej sesji pytań i odpowiedzi w Izbie Gmin szef laburzystów pytał Theresę May, czy jest w stanie wykluczyć scenariusz opuszczenia Wspólnoty bez umowy. Jest to stawiany przez niego warunek włączenia się do rozmów w sprawie brexitu.

Szefowa rządu odparła jednak, że najlepszym rozwiązaniem jest współpraca w celu wypracowania porozumienia z UE.

„Był (Corbyn – red.) gotów usiąść do rozmów z (fundamentalistycznym palestyńskim – red.) Hamasem, (radykalnym libańskim – red.) Hezbollahem i IRA (Irlandzką Armią Republikańską – red.) bez stawiania żadnych warunków, a nie chce spotkać się ze mną, żeby rozmawiać o brexicie” – podsumowała Theresa May.

Jednocześnie oskarżyła lidera opozycji, że nie rozumie zawiłości wychodzenia z UE, wskazując na jego niejasne komentarze w sprawie alternatywnego planu Partii Pracy.

„Robi to, co zawsze: wstaje, używa tych fraz, ale szczerze mówiąc nie sądzę, żeby wiedział, co one w ogóle oznaczają i jakie są ich konsekwencje” – oświadczyła May.

Corbyn nie pozostał dłużny szefowej rządu, mówiąc, że “być może drzwi do jej gabinetu są otwarte, ale umysły w środku są całkowicie zamknięte”.

„Podczas gdy jedna trzecia jej rządu jest na imprezce miliarderów w Davos, twierdzi, że słucha (opinii – red.), ale wyklucza zmianę stanowiska w dwóch sprawach, w których mogłaby liczyć na większość (w Izbie Gmin – red.): odrzucenia bezumownego brexitu i unii celnej z Unią, co jest częścią alternatywnego planu Partii Pracy” – powiedział lider opozycji, dodając, iż “wydaje się, że jej jedyną strategią jest marnowanie czasu”.

„Jeśli szefowa rządu poważnie traktuje zadanie znalezienia rozwiązania, którą ze swoich czerwonych linii jest gotowa odpuścić?”  – pytał.

Premier odpowiedziała pytaniem, dlaczego szef laburzystów po prostu nie przyjdzie z nią o tym porozmawiać.

W ostatnich dniach członkowie rządu rozmawiali z przedstawicielami wszystkich partii opozycyjnych, a także eurosceptyczną frakcją w ramach własnej Partii Konserwatywnej w celu znalezienia kompromisowego rozwiązania po ubiegłotygodniowej porażce w głosowaniu nad proponowaną umową wyjścia z UE. Występując w poniedziałek w parlamencie, May zapowiadała, że zamierza zacieśnić współpracę z posłami, m.in. oferując im szerszy dostęp do poufnych informacji dotyczących brexitu, a także zapewniła, że nadal będzie starała się uzyskać dodatkowe gwarancje dotyczące wzbudzającego emocje mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej (ang. backstop).

Kontrowersyjne rozwiązanie zakłada, że w razie braku innego porozumienia z UE Zjednoczone Królestwo byłoby zmuszone do pozostania w unii celnej i w elementach wspólnego rynku UE, a także sprawia, że mogłoby dojść do powstania tzw. granic regulacyjnych między Wielką Brytanią a wchodzącą w jej skład Irlandią Północną.

Źródło: PAP