Theresa May wycofuje się z opłat za rejestrację obywateli UE

0
Britain's May to hold parliamentary Brexit vote on January 15 by Tiocfaidh ár lá 1916 (CC BY-ND 2.0)

Brytyjski rząd wycofał się z planowanych opłat administracyjnych za rejestrację obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii, którzy chcą pozostać w tym kraju po jego wyjściu z UE – poinformowała wczoraj premier Theresa May.

Złożenie wniosku w nowym systemie, który będzie uruchomiony pod koniec marca, ale od kilku miesięcy był testowany na wybranych grupach społecznych, kosztowało 65 funtów (ok. 320 zł) dla osoby dorosłej, tj. tyle samo, co uzyskanie dotychczas funkcjonującej karty stałego pobytu.

Opłata ta została zachowana nawet przy poniedziałkowym rozszerzeniu testów na wszystkich obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Szefowa rządu przemawiając w poniedziałek w Izbie Gmin, zadeklarowała jednak, że zdecydowała się na zmianę i rezygnację z opłaty po oficjalnym uruchomieniu systemu w marcu. Jednocześnie potwierdziła, że osoby, które złożyły swoje wnioski w fazie testowej i już zapłaciły wymaganą dotychczas kwotę, otrzymają zwrot pieniędzy.

Jak tłumaczyła May, to element szerszych zmian po ubiegłotygodniowym odrzuceniu przez Izbę Gmin umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Celem zmian jest uzyskanie szerszego poparcia politycznego dla proponowanego porozumienia.

Źródło: pap.pl