Brytyjczycy kupują zestawy przetrwania na wypadek „twardego brexitu”

0
Brexit Flag Europe Eu Uk Britain United Kingdom by Tumisu (CC0 1.0)

Na brytyjskim rynku pojawiły się specjalne zestawy przetrwania na wypadek “twardego brexitu” –  czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia. Kosztują około 300 funtów i cieszą się coraz większą popularnością.

Można w nim zaleźć głównie suszone jedzenie, które ma pozwolić na przeżycie 30 dni.

Tak zwane Brexit box-y wprowadziła na rynek w grudniu ubiegłego roku firma Emergency Food Storage. Jak do tej pory sprzedano ponad 600 sztuk.

Według producenta pudełka zawierają wystarczającą ilość żywności na przeżycie 30 dni. Jest to żywność konserwowana metodą liofilizacji, czyli suszenia po zamrożeniu z zastosowaniem obniżonego ciśnienia. Powstrzymuje to rozwój mikroorganizmów i bardzo spowalnia procesy enzymatyczne. Opakowanie ma gwarancję 25-letniego okresu trwałości i jest pełne “wysokiej jakości pożywnego jedzenia”.

Brexit box zawiera m.in. makaron zapiekany z sosem serowym, makaron z łososiem i brokułami, fajitas z kurczakiem, kurczak w sosie słodko-kwaśnym, kurczak tikka masala, chilli con carne, wołowy gulasz oraz smażony ryż.

Oprócz jedzenia w pudełku przetrwania znajdziemy również filtr do wody oraz specjalny żel do rozpalania ognia. Nie ma jednak w nim kosmetyków ani środków czystości.

W Wielkiej Brytanii rosną obawy o niedobory żywności, lekarstw i innych podstawowych produktów. Scenariusz wyjścia z Unii Europejskiej bez umowy doprowadziłby bowiem do poważnych utrudnień w handlu międzynarodowym i problemów z zaopatrzeniem.

Brytyjskie sieci supermarketów Tesco i Marks & Spencer zapowiedziały stworzenie dodatkowych zapasów żywności na wypadek tzw. twardego brexitu, a na rynku zaczyna brakować wolnej przestrzeni w magazynach i chłodniach spożywczych.

Źródło: BBC