Premier UK: „Odrzucenie porozumienia w sprawie brexitu byłoby katastrofą”

0
May Attacks Second Brexit Referendum Plan as Breach of Trust by Tiocfaidh ár lá 1916 (CC BY-ND 2.0)

Theresa May na łamach najnowszego wydania czasopisma “Sunday Express” oświadczyła, że odrzucenie przez parlament wynegocjowanego przez nią porozumienia z UE w sprawie brexitu byłby katastrofą dla Wielkiej Brytanii. Głosowanie w tej sprawie ma odbyć się w Izbie Gmin w najbliższy wtorek.

Głosowanie w sprawie porozumienia miało odbyć się w grudniu ub. r., ale premier UK odroczyła je kiedy stało się jasne, że zostanie ono odrzucone.

Reuter zaznacza, że wydaje się, iż obecnie premier May wydaje się być nieco bliżej uzyskania wystarczającego poparcia dla jej porozumienia w sprawie brexitu.

Jednakże zdaniem ekspertów, szefowa mniejszościowego rządu ma niewielkie szanse na zwycięstwo. Sprzeciw zapowiedziały nie tylko wszystkie partie opozycyjne, ale także ponad 100 deputowanych rządzącej Partii Konserwatywnej oraz 10 posłów północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP), którzy dotychczas wspierali gabinet May.

Theresa May podkreśliła na łamach “Sunday Express”, że ustawodawcy nie mogą zawieść Brytyjczyków, którzy głosowali za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. “Gdyby tak się stało byłaby to katastrofa i niewybaczalne nadużycie zaufania dla naszej demokracji” – napisała.

Tymczasem według innego czasopisma, “Sunday Times”, powołującego się na rządowe źródła poinformowane, przeciwni porozumieniu deputowani do Izby Gmin zamierzają w nadchodzącym tygodniu pozbawić premier May kontroli nad porządkiem obrad aby doprowadzić do zawieszenia lub opóźnienia brexitu.

W ub. piątek Jeremy Hunt, minister spraw zagranicznych w gabinecie May, ostrzegł, że jeśli wynegocjowane przez premier porozumienie z UE w sprawie brexitu nie uzyska w aprobaty Izby Gmin, do brexitu może w ogóle nie dojść.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca br.

Źródło: pap.pl