Atak na Pawła Adamowicza w czasie finału WOŚP – prezydent Gdańska nie żyje

0
Paweł Adamowicz - Prezydent Gdańska by Rudolf H. Boettcher (CC BY-SA 4.0)

Nie żyje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Zmarł w szpitalu po ciosach zadanych przez nożownika na scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – do ataku doszło tuż przed światełkiem do nieba. Miał 53 lata.

„Nie udało się wygrać z tym wszystkim, co dotknęło prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Zmarł niedawno – powiedział w poniedziałek przed godz. 15 obecny w Gdańsku minister zdrowia Łukasz Szumowski. Potwierdzili to lekarze Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, którzy walczyli o życie prezydenta.

Kondolencje spływają z całego świata. Publicznie wyrazy współczucia składa wielu przyjaciół, polityków, nawet adwersarzy Adamowicza.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem na scenie w niedzielę po godzinie 20 podczas “Światełka do nieba” Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Napastnik jeszcze przez kilkadziesiąt sekund po ataku poruszał się po scenie. Jak mówią świadkowie, nie próbował uciekać. W końcu został obezwładniony. Wszystko rozegrało się w ciągu około 90 sekund. Adamowicz na miejscu był reanimowany, potem został przewieziony do szpitala.

Jak poinformowała Karina Kamińska, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, napastnikiem, który ugodził prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, jest 27-letni mieszkaniec Gdańska, w przeszłości karany za przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu. Został zatrzymany po ataku. W poniedziałek wieczorem gdański sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zdecydował o tymczasowym aresztowaniu.

Był prezydentem 20 lat Paweł Adamowicz od 20 lat rządził w Gdańsku. W listopadzie tego roku został po raz kolejny wybrany prezydentem miasta.

Kondolencje spływają z całego świata

Z całego świata płyną do Polski kondolencje po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska. Burmistrz Londynu Sadiq Khan skomentował informacje o śmierci prezydenta Gdańska, zapewniając, że “myśli, modlitwy i solidarność Londynu są z Gdańskiem w ten smutny dzień”. Dodał, że to “druzgocąca strata dla mieszkańców Gdańska, przyjaciół i rodziny prezydenta Adamowicza i wszystkich z nas, którzy cenią służbę publiczną, postępową politykę i otwartą, dostępną dla wszystkich demokrację”.

Na wiadomość o śmierci prezydenta Gdańska zareagował również wiceszef KE Frans Timmermans. “Jestem zdruzgotany śmiercią Pawła Adamowicza Potępił przy tym bezsensowną przemoc”.

Zamach na prezydenta Gdańska potępił też szef MSW Włoch, wicepremier Matteo Salvini. “Absolutne i całkowite potępienie wszelkiej formy przemocy, modlitwa za zamordowanego prezydenta i myśl ku jego rodzinie i narodowi polskiemu; narodowi pokojowemu i przyjacielskiemu” – oświadczył.

Flagi Gdańska zostały opuszczone do połowy w geście żałoby. Wyrazy współczucia publicznie składa wielu przyjaciół, polityków, nawet adwersarzy Adamowicza.

Kondolencje składają też najważniejsi politycy w Polsce. “Pan Prezydent Paweł Adamowicz odszedł. Łączę się żalu i modlitwie z Jego Najbliższymi, Przyjaciółmi i wszystkimi Ludźmi dobrej woli” – napisał na Twitterze Andrzej Duda. Prezydent zapowiedział, że dzień pogrzebu Pawła Adamowicza zostanie ogłoszony dniem żałoby narodowej.

Źródło: pap.pl