Kontrowersje wokół systemu rejestracji obywateli UE mieszkających w UK

0
Britain's May to hold parliamentary Brexit vote on January 15 by Tiocfaidh ár lá 1916 (CC BY-ND 2.0)

Theresa May podkreśliła w swoim środowym wystąpieniu, że wyklucza opóźnienie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jednocześnie podkreśliła, że kraj opuści Wspólnotę 29 marca tego roku. Wezwała również parlamentarzystów do poparcia proponowanej umowy dotyczącej warunków brexitu.

Szefowa rządu odniosła się do doniesień dziennika “Telegraph” o tym, że brytyjscy dyplomaci sondowali unijnych negocjatorów w sprawie możliwego przedłużenia dwuletniego procesu wyjścia z UE, który powinien zakończyć się 29 marca.

Odpowiadając na pytania dotyczące ryzyka opuszczenia Wspólnoty bez umowy, May oświadczyła, że najprostszym sposobem na uniknięcie tego jest poparcie wynegocjowanego przez jej rząd porozumienia w sprawie warunków wyjścia z UE.

„Powiem to, co mówiłam już wcześniej, że opuścimy Unię Europejską 29 marca. Chcę byśmy opuścili Unię Europejską 29 marca z dobrą umową, która jest na stole” – powiedziała w parlamencie Theresa May.

Podczas, pierwszej w 2019 roku sesji pytań i odpowiedzi, która odbyła się wczoraj, premier May była pytana także o kontrowersje towarzyszące systemowi rejestracji 3,3 miliona obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym około miliona Polaków, w nowym systemie osiedleńczym (EU Settlement Scheme).

Poseł Partii Konserwatywnej Huw Merriman apelował do szefowej rządu o zniesienie opłaty rejestracyjnej w wysokości 65 funtów (32,5 funta dla dzieci do 16. roku życia).

„Powinniśmy to zaoferować naszym sąsiadom, przyjaciołom i pracownikom bezpłatnie – tak, aby zostali w tym kraju na nasz koszt” – oświadczył.

Brytyjska premier odrzuciła tę sugestię, wskazując, że zakładana opłata jest zgodna z kosztem uzyskania dokumentów potwierdzających prawo stałej rezydencji dla migrantów spoza UE. Jednocześnie przypomniała, że rejestracja będzie bezpłatna dla osób, które już mają taki dokument i będą chciały uzyskać nowy status tzw. osoby osiedlonej (settled status). Rejestracja wszystkich 3,3 miliona obywateli UE rozpocznie się przed końcem marca br. i potrwa do końca czerwca 2021 r., ale już od 21 stycznia będzie otwarta publiczna faza testowa (public beta).

Osoba wypełniająca formularz będzie miała prawo ubiegać się o uzyskanie statusu osoby osiedlonej (przyznawanego w przypadku pobytu rezydenta w Wielkiej Brytanii przez ponad pięć lat) lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej (ang. pre-settled status, czyli pobyt krótszy niż pięć lat). Nieuzyskanie statusu osoby osiedlonej w terminie – przed końcem czerwca 2021 r. – mogłoby skutkować uznaniem pobytu danej osoby w Wielkiej Brytanii za niezgodny z prawem.

Dla przypomnienia, w listopadzie rząd w Londynie zakończył negocjacje z Komisją Europejską w sprawie umowy wyjścia ze Wspólnoty, ale wciąż nie została ona przyjęta przez brytyjski parlament. Pierwotnie głosowanie w tej sprawie było zaplanowane na połowę grudnia, ale z obawy przed wysoką porażką rządu zostało przełożone i odbędzie się we wtorek, 15 stycznia. May zapewniła jednocześnie, że kontynuuje rozmowy z liderami pozostałych 27 państw członkowskich ws. ewentualnych dalszych ustępstw wobec Wielkiej Brytanii, a także pracuje nad jednostronnymi gwarancjami dotyczącymi Irlandii Północnej.

Źródło: pap.pl