Nieubezpieczeni kierowcy

0
Young woman with car breaks down and she is calling the emergency services. Samochód fotografie designed by Jcomp - Freepik.com

Jak wiemy,  prowadzenie pojazdu w Wielkiej Brytanii bez ubezpieczenia jest nielegalne.  Za jazdę bez ubezpieczenia policja może nałożyć grzywnę w wysokości 300 funtów oraz dodać całe 6 punktów karnych na prawie jazdy.

Policja ma również prawo przejęcia, a nawet zniszczenia nieubezpieczonego auta.

Pomimo takich restrykcji, policja w UK konfiskuje około 1500 nieubezpieczonych pojazdów każdego tygodnia.

Za pośrednictwem agencji charytatywnej o nazwie Institute of Advanced Motorists (IAM) chętnie Państwa powiadomimy, że ponad 200 tysięcy osób rocznie dostaje w prezencie punkty i mandaty od policji za prowadzenie pojazdu bez ważnego ubezpieczenia. IAM informuje, że 1 na 200 kierowców korzysta z dróg bez ubezpieczenia, a według statystyk częsciej dochodzi do kolizji drogowych. Ministrowie rządowi stwierdzili również, że nieubezpieczeni kierowcy stanowią poważne zagrożenie dla kierowców i pieszych, zabijając 130 osób i raniąc 26 500 osób rocznie.

Co w takim razie się stanie, jeśli nieszczęśliwie przytrafiło ci się uczestniczyć w wypadku z kierowcą który nie jest ubezpieczony a jest winny spowodowania wypadku?  Lub też z kierowcą który spowodował wypadek a potem uciekł z miejsca wydarzenia i nie można było go odnaleźć?

W Wielkiej Brytanii w 1946 roku zostało utworzone MIB czyli Motor Insurers Bureau. MIB to jednostka rządowa która bierze na siebie odpowiedzialność za winę kierowcy który uciekł z miejsca zdarzenia lub też tego, który był nieubezpieczony w momencie spowodowania wypadku.

MIB wypłaca odszkodowania za poszkodowanie na zdrowiu czy też stratę wypłaty pod warunkiem że zostaną spełnione odpowiednie kryteria. Oczywiście należy najpierw opisać w jaki sposób doszło do zdarzenia by móc wyjaśnić że nieubezpieczony kierowca lub kierowca który uciekł z miejsca wypadku, był rzeczywiście winny.  Natomiast najważniejsze kryterium do spełnienia warunków odzyskania odszkodowania to poinformowanie policji o tym co się stało – należy to zrobić w ciągu najbliższych 14 dni od daty wypadku.

Prosimy pamiętać że policja może czasami nie być zainteresowana doniesieniami o wypadkach, w których nie doszło do poszkodowania na zdrowiu, ale nadal należy zgłosić taką kolizję. Do tego celu w wielu hrabstwach policja stworzyła opcje internetowe do zgłoszenia kolizji on-line.

Wyjątek od reguły

Jak można było się spodziewać, istnieją wyjątki od reguły czyli okoliczności w których MIB nie zapłaci odszkodowania.

Jest tylko kilka takich wyjątków. Na przykład MIB nie wypłaci odszkodowania osobie która uczestniczyła w wypadku a która wiedziała że jest pasażerem w nieubezpieczonym aucie lub wiedziała że kierowca auta nie jest ubezpieczony do jego prowadzenia. Podobnież MIB nie zapłaci odszkodowania osobie która wiedziała że jest pasażerem pijanego kierowcy auta i chce starać się o odszkodowanie za wypadek spowodowany przez tę osobę.  MIB nie wypłaci również odszkodowania jeśli osoba poszkodowana nie zgłosiła wypadku na policję w ciągu 14 dniu od daty wypadku i jeśli nikt inny tego nie zrobił – co oznacza że nie ma żadnej niezależnej ewidencji dotyczącej wypadku.

Jeśli brałeś udział w wypadku nie z twojej winy, skontaktuj się ze specjalistami od wypadków samochodowych, Graham M Riley & Co Solicitors Ltd. Graham M Riley & Co Solicitors oferują swoją pomoc na zasadzie Nie Wygrywasz Nie Płacisz i posiadają ponad 25 lat doświadczenia w zajmowaniu się roszczeniami odszkodowawczymi.

Barbara Dytwinska

Kancelaria prawna

Graham M Riley & Co Solicitors Ltd

Informacji zawartych w tym artykule nie należy traktować jako porad prawnych. Służą one wyłącznie do celów informacyjnych. O konkretną poradę prawną dla każdego przypadku z osobna należy zawsze zwrócić się do odpowiednio wykwalifikowanego prawnika.