Brexit: Rolnicy wzywają do nowego prawa gwarantującego standardy żywnościowe

0
20110420-RD-LSC-1027 by U.S. Department of Agriculture (CC BY 2.0)

Normy żywnościowe muszą być chronione po opuszczeniu Wielkiej Brytanii przez UE – poinformowali przedstawiciele przemysłu rolnego.

Krajowa Unia Rolników (NFU) powiedziała, że ​​słyszała wystarczająco dużo “ciepłych słów” od ministrów a teraz potrzebne są działania.

Prezes organizacji, Minette Batters, powiedział, że każda próba zachęcania do taniego importu po Brexicie w celu obniżenia rachunków za żywność powinna być “zwalczana aż do śmierci”.

Minister ds. środowiska Michael Gove stwierdził, że standardy nie powinny być “odsprzedawane” w dążeniu do krótkoterminowych zysków handlowych.

W przemówieniu na Oxford Farming Conference wezwał także posłów do poparcia porozumienia Brexit Theresy May jeszcze w tym miesiącu i ostrzegł przed “znacznymi zawirowaniami” dla rolników, gdyby Wielka Brytania wyszła 29 marca bez porozumienia z UE.

NFU stwierdziło, że wyjście z transakcji bez zobowiązań będzie “katastrofalne” dla branży i może potencjalnie otworzyć Wielką Brytanię na towary, które nie są produkowane zgodnie z wysokimi standardami bezpieczeństwa żywności, dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska, które są cechą charakterystyczną brytyjskich rolników.

Ostrzegł, że w celu uniknięcia podwyżek cen żywności w wyniku braku Brexitu, rząd mógłby jednostronnie obniżyć cła importowe, zachęcając producentów żywności do kupowania gorszych produktów.

Kampanie ostrzegają, że Wielka Brytania może zostać zmuszona do zezwolenia na przywóz leczonej hormonami wołowiny i mytego chlorem kurczaka, obecnie zakazanego przez UE, w ramach jakiejkolwiek przyszłej umowy handlowej z USA.

Podczas gdy Brexit zaoferowała brytyjskim rolnikom “masową” możliwość wywozu, pani Batters stwierdziła, że ​​istnieje realne ryzyko dla reputacji branży, gdyby kontrola importu została złagodzona.

NFU wezwała Gove’go do wykazania się przywództwem poprzez uzyskanie gwarantowanych norm minimalnego dobrostanu zwierząt, ochrony środowiska i żywności “zapisanych w pewnej formie legislacyjnej”.

“Niepewność konsumencka”

Propozycje rządowe dotyczące rolnictwa po Brexicie zawarte są w nowym projekcie ustawy rolnej, który jest obecnie przedmiotem debaty w Parlamencie.

Uczestnicy kampanii na rzecz ochrony środowiska powiedzieli, że powinien on zawierać plany niezależnego organu regulacyjnego, który zapewni utrzymanie minimalnych standardów ochrony wody, gleby, fauny i flory oraz dobrostanu zwierząt.

“Możemy zagwarantować tylko długoterminowe bezpieczeństwo żywnościowe poprzez ochronę i zarządzanie naturalnymi aktywami, które umożliwiają produkcję żywności” – powiedział przewodniczący Martin Lines.

“Jeśli rząd nie zmieni projektu ustawy w celu uwzględnienia norm minimalnych – i położy kres degradacji środowiska spowodowanej intensywnym rolnictwem – brytyjscy rolnicy będą zagrożeni utratą środków do życia”.

Gove powiedział, że obawy, iż Wielka Brytania będzie musiała obniżyć standardy żywnościowe, aby uzyskać dostęp do amerykańskich rynków, nie były nowe, ponieważ zostały podniesione kilka lat temu podczas dyskusji nad obecnie przerwanym planem transatlantyckiego partnerstwa handlowo-inwestycyjnego UE-USA.

“Dwie szczególne potrawy, które znalazły się w nagłówkach, to kurczak oczyszczony chlorem i wołowina ulepszona hormonalnie. Stwierdziłem wyraźnie, że nie zamierzamy obniżać naszych standardów, ponieważ doprowadziłoby to do niepewności dla konsumenta i podważyłoby siłę naszej krajowej produkcji i reputacji, z której korzystamy. “

Źródło: bbc.co.uk