Brexit: Brytyjczycy stracą możliwość leczenia w UE

0
Pretty assistant looking at camera in the doctor’s office Tło fotografie designed by Pressfoto - Freepik.com

Brytyjczycy mieszkający w krajach Wspólnoty po Brexicie stracą możliwość dalszego korzystania z bezpłatnej opieki medycznej. Natomiast takie prawo zachowają Europejczycy mieszkający w UK, którzy przed Brexitem byli tam rezydentami.

Brytyjski rząd potwierdził informację, że miliony brytyjskich imigrantów w krajach Unii Europejskiej mogą pozostać bez prawa do opieki zdrowotnej w przypadku Brexitu bez porozumienia. Jednocześnie obywatele Wspólnoty mieszkający w Wielkiej Brytanii przed 29 marca 2019 roku, będą nadal kwalifikować się do leczenia w ramach NHS.

“Departament Zdrowia i Opieki Społecznej ostrzegł obywateli Wielkiej Brytanii, że mogą napotkać “ograniczenia w dostępie do usług medycznych” w Europie od 30 marca 2019 roku” – przekazał dziennik “The Independent”.

Po raz pierwszy brytyjski rząd przyznaje się do luk w przygotowaniach do zapewnienia opieki medycznej swoim obywatelom, jeśli Theresa May nie zdoła przeforsować w Izbie Gmin porozumienia zawartego z Unią.

“Napływ brytyjskich obywateli z UE, szczególnie tych o długotrwałych schorzeniach, może nadwyrężyć i tak kulejące już NHS” – podaje “The Independent”.

Ministrowie gabinetu Theresy May wciąż spodziewają się Brexitu opartego na porozumieniu, ale urzędnicy próbują jednocześnie negocjować umowy z poszczególnymi państwami Unii Europejskiej, aby zagwarantować prawa swoich obywateli, gdyby Wielka Brytania “została zepchnięta do statusu kraju trzeciego”.

Trudności mogą pojawić się także z leczeniem w Wielkiej Brytanii obywateli Unii. Ci, którzy przyjadą po Brexicie, będą musieli w szpitalach i przychodniach najpierw przedstawić prawo do pobytu w UK.

Źródło: Londynek.net/The Independent