Bezdomni- jest ich coraz więcej

0
Homeless Man Person Tramp Homelessness Poverty by werner22brigitte (CC0 1.0)

W tym roku 320 tysięcy osób zostało na Wyspach uznanych za bezdomnych. W stosunku do zeszłorocznych danych jest to wzrost o 13 tys. W praktyce oznacza to 36 nowych osób, które każdego dnia tracą dach nad głową – wynika z raportu Shelter.

Najwyższy wskaźnik bezdomności jest w Londynie, ale najszybciej rośnie w Midlands, Yorkshire i Humber oraz w północno-zachodniej Anglii.

Autorzy raportu zaznaczają, że prawdziwy poziom bezdomności jest niezwykle trudny do zmierzenia. Oficjalne dane uwzględniają jedynie osoby, które mają kontakt z władzami lokalnymi lub mieszkają w hostelach i pensjonatach.

Statystyki dotyczące Szkocji obejmują tylko ludzi przebywających w tymczasowym zakwaterowaniu, podczas gdy te dla Walii obejmują zakwaterowanie tymczasowe i osoby, które śpią na ulicy – informuje BBC.

Organizacja charytatywna twierdzi, że jej liczby mogą być ostrożnym szacunkiem, ponieważ nie uwzględniają osób nieznanych władzom ani innych rodzajów bezdomności, których nie uwzględniono w badaniu. Wiele osób ukrywa się np. w opuszczonych budynkach, a urzędnicy nie są w stanie ich policzyć.

Nowe dane pokazują, że bezdomność wywiera druzgocący wpływ na życie ludzi w całym kraju – zauważa w rozmowie z BBC dyrektor generalna organizacji, Polly Neate.

Przez niebotycznie wysokie czynsze, cięcia socjalne i całkowity brak mieszkań komunalnych, rekordowa liczba osób śpi na ulicach lub utknęła w ciasnych hostelowych pokojach. Rozpaczliwie potrzebujemy natychmiastowych działań. Jeśli nic nie zrobimy, tegoroczna zima zrujnuje życie wielu ludzi – podkreśla szefowa Shelter.

Źródło: bbc.co.uk