Wzrośnie opłata za plastikową torebkę

0
Shopping Care Bear Market Shopping by cocoparisienne (CC0 1.0)

Zgodnie z planami przedstawionymi przez sekretarza ds. środowiska Michaela Gove, w Anglii opłata za plastikowe torby zostanie podwojona do 10 pensów za sztukę i co istotne rozszerzona na wszystkie sklepy.

Zmiana zawarta jest w rządowych konsultacjach mających na celu dalszą redukcję plastiku używanego przez konsumentów i może wejść w życie w styczniu 2020 r.

Warto podkreślić, że mali sprzedawcy detaliczni, którzy są zwolnieni z obecnej opłaty, dostarczają szacunkowo 3,6 miliarda toreb jednorazowych rocznie.

Wyeliminowanie plastiku zaleca się również angielskim szkołom. Sekretarz ds. edukacji Damian Hinds skierował do dyrektorów szkół informację mówiącą o zastąpieniu przedmiotów, takich jak plastikowe słomki, butelki i opakowania żywności, alternatywnymi produktami do 2022 roku.

W sierpniu Theresa May obiecała, że odbędzie się konsultacja w sprawie zmian w opłatach za plastikowe torby.

Sekretarz ds. środowiska, Michael Gove, powiedział: “Chcemy zrobić jeszcze więcej, aby chronić naszą cenną planetę, a dzisiejsze oświadczenie przyspieszy dalszą zmianę zachowań”.

Wprowadzenie opłaty 5 pensów w 2015r. dla detalistów zatrudniających co najmniej 250 pracowników, spowodowało wycofanie z obiegu około 15 miliardów plastikowych toreb.

Źródło: bbc.co.uk