Kobiety i mężczyźni inaczej reagują na komplementy

0
Tło fotografie designed by Freepik

Komplementy sprawiają radość i poprawiają nastrój. O ile mężczyźni wierzą w dobre słowa wypowiadane pod ich adresem, o tyle kobiety nie wiedzą, jak je przyjmować, uważają, że są niezasłużone, zbywają je lub podważają.

Często, gdy mówi się komplement kobiecie, ona albo się żachnie albo się zawaha, czasami zaprzeczy, ale wtedy mamy do czynienia z nieumiejętnością przyjmowania komplementów. A czasem ładnie podziękuje i się uśmiechnie. Zawsze jest jednak jakaś reakcja ze strony kobiety.

Odmiennie sprawa wygląda u mężczyzn. Od razu połykają te komplementy. Od razu zakładają, że dany komplement jest prawdą, nigdy się nie zbuntują i żaden raczej nie powie: No chyba pani przesadza.

Psycholog podkreśla, że komplementy działają jak zaklęcia. Jeśli mówimy komuś, że jest mądry i męski, on staje się taki. Działa to też w odwrotną stronę. Jeśli powtarzamy mężczyźnie: “znowu to zepsułeś”, ten nabiera przekonania, że z tą kobietą wszystko psuje i będzie chciał spotka inną osobę, przy której wszystko będzie mu się udawać.

Pani psycholog Miller wspomina również, że przez komplementy uczymy drugą stronę, czego pragniemy. Kiedy powiemy partnerowi: „Uwielbiam, jak mnie przytulasz rano”, ten dostanie sygnał, że robi to dobrze i będzie o to dbał. Natomiast gdy nie mówimy nic, on wie, czy to, co robi jest dobre i nam odpowiada, więc może rzadziej robić te miłe dla nas gesty.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMagia świątecznych ozdób
Następny artykułGuma