Zbawienna moc słowa “dziękuję”      

0
Christmas themed Thank You card Boże Narodzenie fotografie designed by Rawpixel.com - Freepik.com

Czy wyrażanie wdzięczności może mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie? Najnowsze badania wskazują, że jedno słowo – dziękuję – może przyczynić się do złagodzenia depresji, bólu, wpływa również zbawiennie na nasze serce.

Specjaliści nazywają to “terapią dziękczynną” – okazuje się bowiem, że zwykłe wyrażenie wdzięczności może mieś silny wpływ na poprawę samopoczucia, ale również wpływa zbawiennie na zdrowie fizyczne.

Jak wskazują badania przeprowadzone przez naukowców z Northeastern University, osoby, które są wdzięczne każdego dnia, nawet za najdrobniejsze rzeczy, są zdecydowanie bardziej cierpliwe i potrafią lepiej podejmować trafne decyzje. Wdzięczność poprawia również nasze samopoczucie, jak również zachęca do dbania o siebie i o swoje zdrowie. W badaniu opublikowanym w magazynie “Personality and Individual Differences” wskazano, że istnieje związek między wdzięcznością, a chęcią dbania o siebie.

Innym walorem, jaki może płynąć z codziennej praktyki “dziękowania” jest poprawa jakości snu. “Licz błogosławieństwa, nie owce” – to słowa, które najlepiej przemawiają za siłą wdzięczności. Potwierdzają je również naukowcy. Jak wskazuje magazyn “Time”, w badaniach opublikowanych w “Journal of Psychosomatic Research” wykazano, że uczucie wdzięczności pomaga ludziom lepiej i dłużej spać. Przypominanie sobie o dobrych zdarzeniach mijającego dnia, wprawia nas w lepszy nastrój, co sprzyja uspokojeniu układu nerwowego.

“Wdzięczność uzupełnia siłę woli” – informuje Susan Peirce Thompson, specjalizująca się w psychologii jedzenia. Thompson twierdzi, że kultywowanie uczuć wdzięczności może zwiększyć kontrolę nad popędem, pokusami, pomagając w ich spowolnieniu i podejmowaniu lepszych decyzji. Zapewnia, że taka praktyka może uchronić nas przed objadaniem się, które również może być podyktowane naszą kondycją psychiczną – zajadanie stresów, emocji.

Źródło: PAP Life