Spotkanie Mateusza Morawieckiego z Theresą May w Londynie

0
Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego by Kancelaria Premiera (1.0)

Wczoraj odbyły się polsko-brytyjskie konsultacje międzynarodowe, w których gościem Theresy May było polski premier Mateusz Morawiecki. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o wzmocnieniu partnerstwa obu krajów oraz sytuacji polskich obywateli zamieszkujących w Wielkiej Brytanii po wyjściu tego kraju z UE.

Brytyjska premier podkreśliła, że polsko-brytyjskie konsultacje odbywają się od 2016 r. już po raz trzeci “z powodzeniem dla zwiększenia bezpieczeństwa i dobrobytu” Polski i Wielkiej Brytanii. „Jest to bardzo ważny mechanizm dla obu naszych krajów i będzie kontynuowany w przyszłości” – powiedziała szefowa brytyjskiego rządu.

Szefowa rządu była pytana podczas wspólnej konferencji prasowej z polskim premierem między innymi o to, jaki los spotka Brytyjczyków mieszkających na stałe na kontynencie, jeśli nie zostanie podpisane porozumienie dotyczące brexitu.

„Jeśli chodzi o porozumienie, mam nadzieję, że zostanie ona zatwierdzona przez parlament. Negocjujemy również dalej z Unią Europejską” – powiedziała May. Dodała, że “jeśli chodzi o tych, co zgłaszają obawy co do braku takiego porozumienia, to najlepszym sposobem rozwiania tych obaw jest zawarcie takiego porozumienia”.

Jak jednocześnie podkreśliła “obywatele UE w Wielkiej Brytanii będą mieli chronione swoje prawa, nawet w przypadku braku porozumienia”.

Premier Morawiecki również powiedział, że Brytyjczycy w Polsce będą mieli zachowane swoje prawa i władze polskie będą tych praw przestrzegać.

Mateusz Morawiecki podkreślił w Londynie, że „kluczowa pozostaje współpraca transatlantycka – podkreśliliśmy parę razy, jak ważne jest cementowanie tych relacji transatlantyckich i utrzymanie spójności, siły NATO”.

Jednocześnie powiedział, że między Polski i Wielka Brytania mają intensywne relacje gospodarcze i zarówno pojawia się coraz więcej inwestycji brytyjskich w Polsce jak polskich w Wielkiej Brytanii. Jak ocenił, buduje to fundament pod “jeszcze silniejsze relacje gospodarcze i pomiędzy naszymi społeczeństwami”.

Premier Polski zaapelował również do polskich obywateli i skierował wyjaśnienie do Theresy May, że „obecnie mamy w Polsce najniższe w historii bezrobocie; zapraszamy wszystkich Polaków z powrotem do kraju, ale szanujemy oczywiście indywidualne decyzje”.

Morawiecki wyraził zadowolenie, że brytyjska premier zapewniła, iż Polacy na Wyspach Brytyjskich “mogą czuć się spokojnie, bezpiecznie z punktu widzenia swoich przywilejów społecznych, socjalnych, pod każdym innym względem”.

„Nam na tym bardzo zależało, ponieważ jest to rzeczywiście nasz obowiązek, dbałość o naszych obywateli, o ludzi którzy wyjechali z Polski” – powiedział szef polskiego rządu.

Źródło: pap.pl