Kiedy policja może legalnie zatrzymać twój samochód?

0
North Yorkshire Police - Bmw 530d Touring Traffic Car by Police_Mad_Liam (CC BY 2.0)

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas w którym następują wzmożone kontrole patroli policji. Oznacza to, że policja już reaguje przeprowadzając kontrole, chroniąc nas na drogach w okresie znanym z wyższej ilości kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu.

Istnieją jednak przepisy regulujące, w jaki sposób i kiedy policja może sprawdzać kierowców. Czy policja potrzebuje powodu, żeby to zrobić? Nie – policja ma prawo zatrzymać każdy pojazd i poprosić o nazwisko, datę urodzenia i zobaczyć prawo jazdy, ubezpieczenie i dokumenty MOT. Zazwyczaj można je również przedłożyć na posterunku policji.

Ustawa o ruchu drogowym z 1988 r. nadaje następujące prawa policji:

(1) Osoba kierująca pojazdem mechanicznym na drodze musi zatrzymać pojazd na żądanie policjanta w mundurze.

(2) Osoba jadąca rowerem na drodze musi przerwać jazdę, jeżeli zostaje zatrzymana przez policjanta w mundurze.

(3) Jeśli dana osoba nie zastosuje się do przepisów, jest winna popełnienia przestępstwa.

Prawo policjantów do egzekwowania prawa jazdy może być skierowane do:

(1) Każdej z następujących osób:

(a) osoba kierująca pojazdem mechanicznym na drodze,

(b) osoba, co do której policjant ma uzasadniony powód, by sądzić, że była kierowcą pojazdu silnikowego w momencie, gdy doszło do wypadku z powodu jego obecności na drodze,

(c) osoba, co do której policjant ma uzasadnione powody, by sądzić, że popełnił przestępstwo w związku z korzystaniem z pojazdu mechanicznego na drodze, lub

  1. d) osobę,

 – która nadzoruje posiadacza tymczasowego prawa jazdy, podczas gdy posiadacz jedzie pojazdem mechanicznym na drodze, lub

– osoba która nie posiada jeszcze wystawionego prawa jazdy, ale ma już zdany egzamin, musi przestawić zaświadczenie zdanego egzaminu.

Prawo mówi dalej, że dana osoba może być również zobowiązana do podania daty urodzenia w przypadkach, gdy nie może przedstawić prawa jazdy na miejscu. Więc, jak widać, policja może zatrzymać kierowcę i poprosić o dokumenty – i trzeba się do tego zastosować.

Co powinno się zrobić, jeśli podejrzewa się, że nieoznakowany samochód policyjny nie jest prawdziwy?

Należy zadzwonić pod 999. Funkcjonariusze będą mogli sprawdzić tablicę rejestracyjną i opis dowolnego samochodu oraz czy zatrzymał cię prawdziwy oficer, czy też nie. Porada policji jest taka, że ​​jeśli nie masz pewności, czy samochód jest wiarygodny, nie zatrzymuj się. Jedź do najbliższego posterunku policji lub miejsca publicznego, takiego jak stacja benzynowa. W wyjątkowych sytuacjach dla własnego bezpieczeństwa, dobrym pomysłem może być zatrzymanie się na podjeździe zamieszkałego domu. Ale zdecydowanie nie należy zatrzymywać się w jakimkolwiek odosobnionym miejscu. Czy nieoznakowany samochód policyjny może Cię zatrzymać? Tak, ale funkcjonariusz musi nosić mundur, aby wykonać swoje czynności. Jeśli nie ma munduru, nie powinni cię zatrzymywać.

Źródło: scotsman.com