Brexit: Premier May przełożyła głosowanie ws. przyjęcia porozumienia z UE

0
Brexit talks on the verge of crucial new stage as Theresa May falters by Tiocfaidh ár lá 1916 (CC BY-ND 2.0)

W poniedziałkowym wystąpieniu premier Theresa May poinformowała, że planowane na 11 grudnia głosowanie w brytyjskim parlamencie w sprawie przyjęcia porozumienia z Unią Europejską o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty zostało przełożone.

Premier zapowiedziała również próby podjęcia dalszych rozmów ze Wspólnotą na temat porozumienia. Do ewentualnych konsultacji z unijnymi liderami miałoby dojść przed czwartkowym szczytem Rady Europejskiej w Brukseli.

Szefowa rządu przyznała podczas wystąpienia w Izbie Gmin, że gdyby obecna propozycja została poddana pod głosowanie, to zakończyłoby się ono “porażką (rządu) z wysoką różnicą głosów”.

Premier zapewniła jednocześnie, że uważa, że przedstawiony projekt porozumienia jest najlepszym dostępnym dla posłów i realizuje zobowiązania złożone wobec wyborców w kampanii przed referendum w 2016 roku.

Theresa May podkreśliła również, że “słuchała bardzo uważnie tego, co było powiedziane w tej izbie i poza nią” na temat proponowanego porozumienia, w szczególności krytyki dotyczącej tzw. mechanizmu awaryjnego dotyczącego Irlandii Północnej.

Zgodnie z jego zapisami, w razie braku wynegocjowania innego rozwiązania Wielka Brytania byłaby zmuszona do pozostania w unii celnej z Unią, a także istniałoby ryzyko konieczności wprowadzenia granic regulacyjnych między Wielką Brytanią a Irlandią Północną.

May dodała, że wciąż wierzy w możliwość uzyskania większości głosów, “jeśli otrzymamy dodatkowe zapewnienia dotyczące mechanizmu awaryjnego”.

Parlamentarna arytmetyka w Izbie Gmin była bezwzględna, ponieważ szefowa rządu nie miała szans na przegłosowanie zawartej z Unią umowy – swój sprzeciw zapowiedziały nie tylko wszystkie opozycyjne partie, ale także ponad 100 deputowanych rządzącej Partii Konserwatywnej oraz dziesięciu posłów zasiadających w ławach wspierającej rząd północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów.

Przeciwnicy obecnego projektu umowy w sprawie brexitu domagają się m.in. usunięcia tzw. mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej, który w razie braku wynegocjowania innego rozwiązania zmusiłby Wielką Brytanię do pozostania w unii celnej z UE, a także potencjalnie wprowadziłby granice regulacyjne między Wielką Brytanią a Irlandią Północną. Wielka Brytania powinna wyjść z Unii Europejskiej 29 marca 2019 roku.

Źródło: pap.pl