Dorośli prowadzą niezdrowy styl życia

0
Smoker quitting the cigarette Ręka fotografie designed by Rawpixel.com - Freepik.com

W Anglii przeprowadzono badania, z których wynika że przytłaczająca większość dorosłych jest tak nie zdrowa, że naraża swoje życie na niebezpieczeństwo.

Dane przedstawione Health Survey wykazały, że prawie 9 na 10 osób w Anglii miało co najmniej jedną niezdrową cechę. Do niezdrowych cech zakwalifikowano: palenie, picie więcej niż 14 jednostek alkoholu, jedzenie mniejszej niż pięć porcjo owoców i warzyw, otyłość lub niski poziom aktywności fizycznej.

Wykazano, że połowa dorosłych posiada dwie lub więcej z wymienionych powyżej czynników ryzyka.

Ankieta z NHS Digital została opublikowana, ponieważ Urząd Statystyk Krajowych ujawnił najnowsze wskaźniki zgonów związane z alkoholem.

W 2017 r. prawie 7700 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z przyczyn związanych z alkoholem. Jest to odpowiednik 12,2 zgonów na 100 000 osób – najwyższa stopa od 2008 roku.

Spośród czterech krajów Wielkiej Brytanii, Szkocja miała najwyższy wskaźnik.

Co jeszcze wykazała ankieta?

W corocznym badaniu pytano 8000 dorosłych i 2000 dzieci o ich styl życia. Po raz pierwszy porównuje styl życia dzieci z ich rodzicami. Dowiedziono, że dzieci otyłych rodziców były około trzy razy bardziej narażone na otyłość niż dzieci zdrowych rodziców.

Około 28% dzieci otyłych matek również było otyłych, w porównaniu z 8% dzieci, których matki były zdrowe. Tymczasem 24% dzieci otyłych ojców również było otyłych, w porównaniu z 9% dzieci, których ojcowie nie mieli nadwagi ani otyłości.

Caroline Cerny, z organizacji Obesity Health Alliance, powiedziała, że badania uwidoczniły potrzebę zajęcia się osobami otyłymi.

“Dzisiejsze dzieci są bombardowane promocjami niezdrowej żywności i napojów w sklepach, na ulicach handlowych – są również wystawiane na niezliczone reklamy online fast-foodów oraz podczas programów telewizyjnych”.

Czy są jakieś dobre wieści?

Tak. Zużycie papierosów spada. W 1993 r. 27% dorosłych było palaczami, w zeszłym roku liczba ta spadła do 17%. Spada również picie alkoholu w nadmiarze.

Pomimo wysokiego poziomu niezdrowego stylu życia, około czterech na 10 dorosłych nie ma jeszcze oznak chorób, do których zostały zaklasyfikowane wysokie ciśnienie krwi i podwyższony poziom cholesterolu.

Istnieją również silne oznaki, że dzieci stają się zdrowsze – lub przynajmniej wykazują mniej ryzykowne zachowania. W ubiegłym roku zaledwie 5% osób w wieku od ośmiu do piętnastu lat próbowało palenia, w porównaniu z 19% w 1997 roku.

Liczba osób pijących alkohol spadła z 45% w 2003 r. do 14% w 2017 r.

Źródło: bbc.co.uk