Autobusy bez kierowców będą kursowały na linii Edynburg – Fife

0
Forth Road Bridge by stefg74 (CC BY 2.0)

Pierwsza próba autobusu bez kierowcy rozpocznie się w Szkocji w przyszłym roku między Fife i Edynburgiem.

Popularny przewoźnik – Stagecoach, wypuści na ulice pięć jednopoziomowych pojazdów, w każdym z nich będzie mogło zasiąść 42 pasażerów.

Autobus kierowany autopilotem, pokona 14 mil między Ferrytoll Park & Ride w Fife, a zajezdnią tramwajową w Edinburgh Park, w pobliżu Gyle. W początkowej fazie programu w pojeździe znajdować będzie się kierowca gotowy do przejęcia kierownicy w razie potrzeby.

Szkocki program otrzymał £4,35 mln dotacji z budżetu centralnego. Dodatkowe fundusze dostarczyli operatorzy Stagecoach, Transport Scotland, producent autobusów Alexander Dennis, Fusion Processing Ltd i ESP Group.

Sekretarz ds. Transportu w Szkocji, Michael Matheson, powiedział: “Ten wspólny proces, wykorzystujący jeden z najbardziej kultowych korytarzy transportowych w kraju, pokazuje, że Szkocja jest bardzo otwarta na biznes w tym innowacyjnym sektorze.”

Brytyjski sekretarz biznesu Greg Clark powiedział, że autonomiczne pojazdy “zrewolucjonizują sposób, w jaki podróżujemy”.

Dodał: “Wielka Brytania opiera się na swoim motoryzacyjnym dziedzictwie i mocnych stronach, aby rozwinąć nowe technologie, a od 2021 r. społeczeństwo będzie mogło jej doświadczyć na własnej skórze.”

Źródło: bbc.co.uk