Przed Brexitem wyrób paszport biometryczny

0
Travel map and passport by PIVISO (CC0 1.0)

Na stronie internetowej Polskiej Ambasady w Wielkiej Brytanii pojawił się komunikat informujący Polaków o jak najszybszym wyrobieniu polskiego paszportu biometrycznego. Informacja dotyczy zbliżającego się Brexitu.

Polska placówka w Londynie wezwała polskich imigrantów do składania wniosków o wydanie paszportu już teraz, aby uniknąć kolejki przed Brexitem.

Komunikat ambasady brzmi: „w związku ze zbliżającym się terminem wyjścia Wielkiej Brytanii z UE (29.03.2019) zachęcamy Państwa, którzy nie posiadają ważnego paszportu, do złożenia wniosku w naszym urzędzie.

Po tym terminie obywatele UE będą zobligowani do rejestracji w Home Office udokumentowanego pobytu w Wielkiej Brytanii.  Jednym z kryteriów procedury rejestracji będzie potwierdzenie tożsamości wnioskodawcy poprzez przedłożenie dokumentu – dowodu osobistego bądź paszportu. Paszport biometryczny będzie można zeskanować przy pomocy aplikacji, natomiast dowód osobisty będzie musiał zostać przesłany pocztą tradycyjną, ponieważ ani dowód osobisty ani paszport tymczasowy nie posiadają cech biometrycznych. Dlatego też dla Państwa wygody sugerujemy złożenie wniosku paszportowego w najbliższym czasie”.

Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską 29 marca 2019 roku. Polacy powinni postarać się o paszport biometryczny, który nie tylko może okazać się konieczny podczas przekraczania brytyjskiej granicy, ale również ułatwi rejestrację w Home Office. Co za tym idzie posiadanie biometrycznego paszportu ułatwi wielu Polakom nie tylko rejestrację w brytyjskim MSW, ale również podróżowanie.

Polska placówka informuje również, że posiada jeszcze wolne terminy na spotkania paszportowe w grudniu. Czas oczekiwania na dokument to 6 tygodni od złożenia wniosku.

Źródło: Ambasada RP w Londynie